Nevrijeme u Hrvatskoj: Ovo nismo vidjeli decenijama
Izvor: N1
×
0
Podijeli
Foto: N1
Veliko nevrijeme zahvatilo je juče popodne dio Hrvatske, a najgore je bilo u opštinama Veliki i Mali Bukovec gdje su uništeni plastenici i staklenici u kojima se uzgaja cvijeće, točnije polovica cvijeća koje se proizvede u Hrvatskoj.
O svemu je za N1 progovorio župan varaždinski Anđelko Stričak, a u Veliki Bukovec stigla je i ministrica poljoprivrede Marija Vučković koja je obišla ovaj kraj.
“Od sinoć smo na terenu, povjerenstva za procjene šteta snimaju štetu. Već sad mžemo reći da je šteta na cvjećarstvu 50 posto, da je uništeno pola hrvatvske cvjećarske proizvodnje. Uništeni su plastenici, a velika je šteta i na usjevima”, kaže Stričak i dodaje: “Sreća je da u to vrijeme u staklenicima nije bilo nikoga. Da je iko bio u njima, danas bismo govorili o ozlijeđnima, možda i o mrtvima. U razgovoru sa žiteljima, a ima ih koji imaju dosta godina, svi izjavljuju da nikad nisu nešto ovakvo doživjeli. Ja sam prošao Domovinski rat, nagledao se svega i svačega, ali ovo što sam vidio u staklenicima izgleda strašno.”
Prema njegovim riječima, čim opštinsko povjerenstvo utvrdi prvi nalaz štete, proglasiće elementarnu nepogodu za područje Velikog i Malog Bukovca.
“Ako se utvrdi šteta i u susjednim opštinama i tamo ćemo proglasiti elementarnu nepogodu”, kaže.
U Veliki Bukovec došla je i ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
“Koliko vidim, i samo građani se okupljaju. Očekujemo razgovor i da vidimo koji su prvi koraci prema nadoknadi štete”, kaže Stričak.
Što se tiče osiguranja nasada, on kaže da to ovisi od OPG-a do OPG-a te da je jedan dio osiguran, jedan nije.
“Više ćemo znati nakon sastanka s ministricom”, kaže.
“Već sinoć su se građani, samoinicijatvo, organizirali, pomagali jedni drugima, posuđivali crijep, pokrivali objekte… Nadam se da ćemo u narednim danima barem stambene objekte uspjeti sanirati. Teško mi je procijeniti koliko ih je oštećeno”, zaključio je Stričak.