Foto: BIANCA DE MARCHI/EPA
Dva italijanska doktora – Alberto Zangrilo, koji se nalazi na čelu bolnice “San Rafaelo” u Milanu, i Mateo Baseti, rukovodilac Klinike za infektivne bolesti “San Martino” u Đenovi, tvrde da korona mutira i da se pretvorila u sopstvenu sjenku, odnosno da je mnogo manje opasna, nego početkom pandemije.
Profesor Zangrilo u intervjuu za televiziju RAI ističe da “virus korona u Italiji klinički više ne postoji”. On to objašnjava činjenicom da su brisevi koji su uzeti od pacijenata posljednjih deset dana pokazali da je jačina virusa “beskonačno mala” u odnosu na snagu od prije mjesec dana.
Zangrilov kolega iz Đenove Mateo Baseti navodi za agenciju ANSA da “snaga virusa više nije kao prije dva mjeseca”.
Istovremeno, Gideon Mejerovic-Kac sa Univerziteta Vulongong u Australiji sumnja u ideju o nestanku virusa, jer u Italiji ljudi i dalje umiru od njega. Sa njim se slaže i Amerikanka Anđela Rasmusen sa Kolumbijskog univerziteta. Ona je napisala na društvenim mrežama da ne vidi dokaze da virus slabi.
Prema njenom mišljenju, čak i da je korona postala manje zarazna, to ne znači da će je inficirani lakše preboljeti.
Doktor Oskar Maklin, sa Univerziteta Glazgov, podržao je skeptične kolege. On smatra da Covid-19 ne mutira superaktivno i čak ako ga neke mutacije mogu oslabiti – to nije dovoljno da se promijeni priroda virusa na nivou jedne države, a posebno cijelog svijeta.
Ipak, da mutacija može radikalno da oslabi virus korona, govorio je i nobelovac i francuski virusolog Luk Montanje. On je to doveo u vezu sa teorijom o vještačkom porijeklu virusa kovid-19, prenosi “Sputnjik”.