Foto: srpskainfo.com
Novi korona virus koji danas hara čitavim svijetom možda je prvi put prešao na ljude negdje na jugu Kine, a ne u gradu Vuhanu koji se smatra izvorištem ove zaraze.
To je pokazala nova studija koja se suprotsravlja naširoko prihvaćenim teorijama o porijeklu pandemije.
Mapirajući “mrežu” genoma korona virusa i prateći mutacije tokom vremena, tim istraživača predvođenih genetičarem sa Univerziteta Kembridž utvrdio je da se prva infekcija virusa Covid-19 mogla dogoditi još u septembru, u regionu južno od Vuhana. U studiji se naglašava da je čovjek mogao da nosi patogen mnogo prije nego što je mutirao u smrtnonosniji oblik.
– Virus je možda prije nekoliko meseci mutirao u konačni oblik, ali je ostao unutar slepog miša ili druge životinje, ili čak i čovjeka nekoliko mjeseci, a da nije inficirao druge pojedince – rekao je genetičar Piter Forster za Saut Čajna Morning Post, prenosi RT.
Kako se navodi, virus je počeo da se širi među ljudima negdje između 13. septembra i 7. decembra, stvarajući mrežu koja je predstavljena u studiji.
Iako se vjeruje da je virus prešao sa slijepih miševa na drugu životinju, pangoline na primjer, i onda na ljude, novi nalazi bi mogli da ponište prevladavajuće ideje. Prvobitne teorije su pokazale da se “skok” na ljude dogodio na mokroj pijaci u Vuhanu, ali nova studija je to dovela u pitanje, sugerišući da Covid-19 potiče južno od kineskog grada.
– Ako moram da dam odgovor, prije bih rekao da je virus počeo da se širi sa juga Kine, a ne iz Vuhana – naveo je Forster.
Ipak, sve bi moralo da se provjeri dodatnim analizama slijepih miševa ili drugih potencijalnih životinja domaćina, kao i uzorcima tkiva prvih pacijenata, dodao je on, prenosi Telegraf.