Foto: nezavisne.com
BANJALUKA, SARAJEVO - U ovom momentu niko ne može reći kada će BiH izaći iz, po stavu mnogih, najveće postdejtonske političke krize, niti se isključuje mogućnost da će ona trajati sve do opštih izbora 2026.
Analitičari ističu da BiH godinama tone iz krize u krizu, a neki od njih predviđaju da bi posebno zanimljiva mogla biti izborna noć 2026, nakon što građani izaberu nosioce inokosnih funkcija.
Politikolog Nikolina Lozo kaže da, sudeći po dužini trajanja aktuelne krize, možemo reći da je ona najveća u dejtonskoj BiH.
"Nezahvalno je prognozirati da li će ovo trajati do izbora 2026. godine, ali ono što je sigurno jeste da će ona imati efekta i na izbore", naglasila je Lozo u izjavi za "Nezavisne novine".
Šta nam tek predstoji, prema njenim riječima, zavisi od nekoliko faktora koji su pred nama.
"Ishod krize zavisi od toga koliko će dugo trajati drugostepeni postupak protiv predsjednika Republike Srpske, ali i od poteza EU prema Bosni i Hercegovini u narednom periodu", pojašnjava Lozo.
Politikolog Mihajlo Mašić kaže da je teško reći da li je ovo najveća politička kriza s obzirom na to da u političkom životu Bosne i Hercegovine konstantno imamo događaje koji prouzrokuju neku novu krizu i ne doprinose smirivanju tenzija.
"Ipak, sa sigurnošću možemo reći da je ovo jedna od najvećih kriza, posebno jer, pored dešavanja na državnom nivou, imamo značajne probleme i u entitetima. Uloga stranaca u produbljivanju krize je ogromna, jer njihovo miješanje u unutrašnja pitanja BiH i nametanje odluka od strane nelegitimnog visokog predstavnika nikako ne doprinose stabilnosti društva Bosne i Hercegovine", rekao je Mašić.
Veoma je moguće da će se to, dodaje Mašić, odužiti do izbora, posebno sada kad imamo situaciju da je Kristijan Šmit odlukom obustavio finansiranje pojedinih političkih subjekata, a to su i neki visoki predstavnici radili u prošlosti nekim drugim političkim subjektima.
"Čak i ako politička kriza ne bude potrajala do izbora 2026, ne možemo isključiti mogućnost da u izbornoj noći dođe do nove krize usljed nečeg sličnog kao što je bila promjena Izbornog zakona u noći prethodnih izbora, ali i nekih drugih izbornih neregularnosti koje postoje i utiču na krizu", poručio je Mašić za "Nezavisne novine".
Politički analitičar Nebojša Tojagić ocjenjuje da je ovo zasigurno najveća politička kriza u novijoj istoriji BiH i u ovom momentu, kako dodaje, teško je procijeniti do kada će trajati.
"Vrijeme je trenutno saveznik HDZ-a, ali će i ta prednost biti smanjivana kako se bude približavao dan izbora. Kasnije će oni da žure, jer što smo bliži izborima, Komšić je bliži novom mandatu. Zato ne vidim više razlog za žurbu sa srpske strane", kaže Tojagić.
Upitna je, ocjenjuje on, sudbina SNSD-a na narednim izborima.
"Čak i ako stranka izađe na izbore koje organizuje CIK, suočiće se sa izbornim porazom za inokosne funkcije i još jednom će sami jasno dati odgovor na pitanje ko je turista u BiH, a ko visoki predstavnik. Upravo ta okolnost izbiće im iz ruke adut o političkom progonu. Ostane li i dalje isti odnos snaga, očekujem nastavak blokiranja svih procesa od strane HDZ-a, koji će poslije izbora tek imati razloga za nezadovoljstvo", tvrdi Tojagić.
Kriza će, kako je dodao, sasvim sigurno da potraje i duže nego što se u prvi mah očekivalo, a može i da se dodatno produbi.
"Krene li HDZ u raspravu o trećem entitetu i u rušenje Vašingtonskog sporazuma, postavlja se pitanje srpskih teritorija i političke autonomije Srba u Hrvatskoj. Jedno i drugo bilo je povezano 1994. godine i naivno bi bilo očekivati toliku senilnost sa srpske strane", kaže Tojagić.