Foto: Srpskainfo

U bolnicama u Srpskoj se, prema posljednjim podacima, od kovida liječe 1.154 pacijenta, a na respiratorima je 59 ljudi čiji je ishod liječenja krajnje neizvjestan.

Naime, procent preživljavanja kritično oboljelih od ove opasne bolesti kreće se između 45 i 50 odsto.

U Univerzitetskom kliničkom centru RS hospitalizovano je 427 pacijenata, dok bitku s teškom kliničkom slikom bije njih 131, a čak 55 je životno ugroženo.

Već danima unazad, bilježimo dvocifrene brojeve preminulih od kovida, dok se procenat novozaraženih, u odnosu na ukupan broj testiranih, na dnevnom nivou kreće oko 40 odsto i više.

Mogućnost ponovne zaraze

Epidemiolozi upozoravaju da je situacija u Srpskoj rizična, te da su sve pomenute brojke i dalje visoke.

Poručuju da građani i u narednom periodu moraju da budu maksimalno oprezni i da se pridržavaju svih preventivnih mjera, kako bi se usporio rast novozaraženih, hospitalizovanih i onih s teškom kliničkom slikom, te preminulih.

Upozoravaju da moraju da budu obazrivi i oni koji su već preboljeli koronu, jer mogu ponovo da se zaraze i da prođu s gorom kliničkom slikom nego prvi put.

Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS, naglašava da učestalost ponovnog zaražavanja nije velika, ali da je reinfekcija definitivno moguća.

– I mi imamo više takvih slučajeva. To je dokazano i kroz ponovne simptome i kroz ponovni pozitivan PCR test. U nekim situacijama, druga infekcija je čak bila s težim simptomima nego prva – rekla je Aćimovićeva za Srpskainfo.

Protokoli

Prema njenim riječima, u RS je zabilježen slučaj da je infekcija ponovo potvrđena samo mjesec dana nakon prvog zaražavanja.

– Zato svakome ko je prebolio kovid preporučujemo da i dalje apsolutno poštuje sve mjere za sprečavanje infekcije. Na osnovu dosadašnjih istraživanja, u mnogim zemljama su usvojeni protokoli da se, kad neko preboli kovid, naredna tri mjeseca smatra zaštićenim. Nakon tri mjeseca ne možemo ga više smatrati zaštićenim, i dalje podliježe svim mjerama, kao što je karantin u slučaju da bude u kontaktu sa zaraženom osobom – objašnjava Aćimovićeva.

Ako se u prva tri mjeseca desi da je osoba koja je prebolila kovid bila u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom, ona ne mora da ide u karantin.

– Međutim, ako je prošlo više od tri mjeseca od kada je prebolila kovid, mora. Dakle, i oni treba da budu oprezni, nose maske, smanje kontakte – poručuje Aćimovićeva.

 

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )