Foto: Telegraf.rs

Srbijanska naftna kompanija NIS muči se s kupovinom nafte s inostranih tržišta, dok u Srbiji njeni bivši klijenti traže alternativne dobavljače goriva jer su sankcije koje očekuju iz SAD-a uticale na poslovanje.

NIS je u većinskom vlasništvu ruske kompanije Gazprom i kao takav je jedna od posljednjih preostalih ruskih naftnih aktiva u Evropi. To je ključno za energetsku sigurnost Srbije koja upravlja jedinom rafinerijom nafte u zemlji.

NIS isporučuje oko 80 posto benzina i dizela u Srbiji i 90 posto mlaznog goriva i mazuta, navodi jedan trgovac, ali nedavne borbe kompanije naglašavaju šta bi se moglo desiti ako američke sankcije stupe na snagu.

Aleksandar Vučić upozorava da bi Srbija mogla izgubiti pristup uvozu nafte.

Kancelarija za kontrolu inostrane imovine američkog trezora proglasila je NIS AD Novi Sad 10. januara sankcionisanom kompanijom, dajući Gazprom njeftu 45 dana da napusti svoju investiciju, prije nego što je taj rok produžio sa uzastopnim izuzećem od 30 dana.

NIS, koji obično kupuje naftu u dugoročnim ugovorima, otkazao je tender za 2025. godinu, navodi se na njegovom sajtu za nabavku.

Umjesto toga, vrši kratkoročne kupovine na spot tržištu od međunarodnih trgovačkih kuća koje su još uvijek spremne poslovati s njim, rekla su dva izvora Reutersu. NIS-ove promjene u nabavci sirove nafte ranije nisu prijavljivane.

NIS je saopštio da je nedavno uspješno zaključio ugovor o kupovini nafte u skladu sa izuzećem i da nabavlja sirovu naftu od više dobavljača. U detalje nisu ulazili.

"Kompanija prilagođava svoje poslovne aktivnosti novonastalim okolnostima", naveli su iz NIS-a.

NIS-ov uvoz sirove nafte preko hrvatske luke Omišalj - gdje 80 posto isporuke nafte kompanije stiže preko naftovoda Janaf koja ove godine u prosijeku iznosi oko 28.000 barela dnevno, prema analitici u realnom vremenu.

U međuvremenu, dobavljači goriva OMV iz Austrije i Eko u grčkom vlasništvu sada uvoze ključna transportna goriva za svoje maloprodajne mreže u Srbiji umjesto da kupuju od NIS-a.

Obje kompanije obustavile su kupovinu goriva od NIS-a zbog američkih sankcija. Iz NIS-a su naveli da su spremni da ispune sve ugovorne obaveze, uključujući i one sa korporativnim klijentima i velikim kupcima kao što su druge naftne kompanije, dodajući da njihova rafinerija nafte u Pančevu radi normalno.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )