Foto: srpskainfo.com

Ako je neko i očekivao da bi se na nivou BiH mogla formirati nova koalicija bez SNSD-a, nakon izjave Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a, i više je nego jasno da od toga neće biti ništa te da praktično i ne postoje šanse da se na nivou BiH formira nova većina.

Da podsjetimo, Čović je rekao da opozicija iz Republike Srpske nije ispunila svoj dio dogovora i da nema komentar na "njihove igrokaze".

Odmah nakon ove izjave stvari su postale jasnije, a zanimljivo je da u ovom trenutku sve bošnjačke političke partije i opozicione partije iz Republike Srpske optužuju upravo Čovića i HDZ za krizu, iako, realno, on i HDZ nemaju praktično nikakvu odgovornost. Politička kriza na nivou BiH počela je onog trenutka kada su stranke "trojke", odnosno SDP, NiP i Naša stranka, odlučile da iz vlasti uklone SNSD, iako su znale da za tako nešto nemaju kapacitet u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH koji kroz kvorum upravo kontrolišu SNSD i HDZ.

"Ključno je pitanje hoće li Čović zaštititi Dodika (Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a) po cijenu evropskog puta BiH. Čović samo sebi pravi problem i HDZ-u i hrvatskom narodu insistiranjem na izbornom zakonu", rekao je Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a, dodajući da ako Čović zbog toga kaže da neće omogućiti ulazak opozicije iz Republike Srpske da će biti okarakterisan kao krivac za zastoj na evropskom putu.

Takođe, Konaković je naglasio da je "najvažniji momentum" hrabrost opozicije u Republici Srpskoj da se suprotstavi ovom što se dešava te da ako se u "junu propusti evropski put", koalicija na državnom nivou više ne postoji.

"U tom slučaju neka SNSD, HDZ i SDA formiraju vlast", zaključio je Konaković.

Zanimljivo je da, iako su opozicija Konakoviću i ostalim strankama "trojke", i SDA hvali opoziciju i kritikuje Čovića, za kojeg kažu da se svojim "rigidnim stavovima i drskošću" stavlja u ulogu komandanta političke scene u BiH.

"Mislim da bi se i on malo drugačije dimenzionirao i ponašao da mu nije ovog saveza sa Dodikom. Čović se drži Dodika zato što on zna da zajedno sa Dodikom ide do kraja u pružanju uzajamnih usluga i ostvarenju tih nekih svojih strateških ciljeva i jednih i drugih", rekao je Safet Kešo, poslanik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, a prenose agencije.

Treba podsjetiti da Čović i HDZ od početka krize nisu glasali ni za jednu smjenu ni za imenovanje, dok je stav SDA da podrže sve smjene, a nijedno imenovanje. Tako je bilo prilikom smjene Nebojše Radmanovića (SNSD) sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i imenovanja Darka Babalja (SDS) na njegovo mjesto, ali i zahtjeva za smjenu Staše Košarca i Srđana Amidžića, ministara spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i finansija i trezora BiH.

"Oni imaju svoju politiku, rade ono što misle da je najbolje da rade, a moje je da štitim poziciju hrvatskog naroda i BiH zajedno kroz to", rekao je u ponedjeljak Čović, bez kojeg je nemoguće formirati novu vlast na nivou BiH u kojoj bi učestvovali SDP, NiP, Naša stranka, PDP, SDS, Lista za pravdu i red i sam HDZ.

Izjavu Čovića da nije ispoštovan dogovor sa Kupresa, a na kojem su se sastali lideri HDZ-a, PDP-a, SDS-a i Liste za pravdu i red, komentarisao je i Milan Miličević, predsjednik SDS-a, koji je rekao da je iznenađen.

"Naš stav je i tada i danas isti. Po pitanju izbora člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda spremni smo prihvatiti svaki dogovor unutar Federacije BiH, uz uslov da se ne dira način izbora člana Predsjedništva iz Republike Srpske", rekao je Miličević, dodajući da to pitanje HDZ nije uspio riješiti ni sa SNSD-om punih sedam godina.

"HDZ sam treba da odluči da li je za ubrzan evropski put BiH i deblokadu institucija, ali i usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH, ili mu je važnije partnerstvo sa SNSD-om. Republika Srpska, siguran sam, više neće biti talac destruktivne politike SNSD-a, a hoće li HDZ - to je njihov izbor", rekao je Miličević.

Inače, napadi na Čovića i HDZ od strane svih bošnjačkih partija, pa i onih sa kojima je u koaliciji, intenzivirali su se nakon što je Marina Pendeš, delegat HDZ-a u Domu naroda, u proceduru uputila izmjene Izbornog zakona BiH kojima se praktično sprečava da Bošnjaci Hrvatima biraju člana Predsjedništva BiH. Zbog ovog zakona bošnjački delegati koji dolaze iz SDA, SBiH, DF-a i NiP-a napustili su zasjedanje i na taj način srušili kvorum, nakon čega je sjednica Doma naroda prekinuta.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )