Foto: Freepik

Biti roditelj nije jednostavan posao. Podizanje predivnih, ali živahnih malih bića, balansiranje između posla, kućanstva i svakodnevnih obveza mnogima može biti iscrpljujuće.

Ako se još radi o samohranim roditeljima, teret je teži. I dok većina to shvata kao neminovni dio života, u Njemačkoj su prepoznali probleme roditelja. 

U toj zemlji već dugo postoji "Kur", program na temelju kojeg roditelji na lijekarsku uputnicu mogu otići na odmor u banje, na more ili u planine, i to u trajanju od četiri sedmice!

Program Kur u bukvalnom prevodu znači "lijek", a njegova istorija seže u doba nakon Drugog svjetskog rata. Tada je osnovan Müttergenesungswerk (MGW), što u grubom prevodu znači institut za dobrobit majki.  Humanitarna organizacija osnovana je kako bi pomogla ženama da se nose s majčinstvom, radom i vraćanjem života u normalu nakon rata, kada se mnogi očevi nisu vratili kući. Organizacija postoji i danas i roditelji svoj odmor mogu ostvariti preko nje ili preko vlastitog zdravstvenog osiguranja, piše Putnikofer.

Iako je u osnovi zamišljeno kao preventivni program, koji bi spriječio "pregorijevanje" roditelja, danas se ipak više koristi za saniranje štete, odnosno oporavak. Kako bi dobili recept, odnosno uputnicu za "Kur", piše CNN, roditelji moraju pokazivati simptome poput razdražljivosti, umora, nesanice i osjećaja preopterećenosti. Na to im ljekari prepisuju neke od banja i tretmane koji imaju za cilj spriječiti daljnje pogoršanje zdravstvenog stanja. Brojne njemačke banje, od kojih su mnoge pod zaštitom UNESCO-a, uključene su u ovaj program.

One nude razne terapije poput joge, šetnji u prirodi, verbalne terapije i aerobika u vodi. Roditelji, naravno, mogu povesti i djecu koja imaju osigurano čuvanje i animaciju u vrijeme kad je roditelj na terapijama.

Cilj ovih programa nije samo liječenje već i prevencija daljnjih emocionalnih i fizičkih problema. Ideja je pružiti roditeljima alate za bolje suočavanje s izazovima roditeljstva. Kada roditelji dođu u kliniku, vrši se njihova procjena i zakazuju se različiti tretmani, terapije, sport i mogućnosti opuštanja na temelju njihovih individualnih potreba.  Djeca tokom dana imaju program odvojen od roditelja, ali postoji i dio zajedničkih aktivnosti.

Terapije obično pokrivaju zdravstvena osiguranja roditelja, a organizacija MGW podržava roditelje koji  ne mogu sami priuštiti ovu uslugu.  Iako u programu učestvuje više od 150 klinika i banja širom zemlje, postoje liste čekanja. Samo preko MGW-a u 2022. godini u preventivnom ili rehabilitacijskom liječenju učestvovalo je 44.525 majki i 2.320 očeva. Prosječna dob majki bila je između 36 i 45 godina, prenosi CNN.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )