Foto: srpskainfo.com
Ministarstvo odbrane BiH raspisalo je novi tender vrijedan više od milion maraka za nabavku službenih uniformi pripadnika Oružanih snaga BiH.
Nabavka, koja je velika šansa za firme iz ove oblasti, podijeljena je u dijelove (lotove) a ukupna procijenjena vrijednost iznosi 1.495.082,04 KM bez PDV, odnosno više od 1,7 miliona KM sa uračunatim porezom.
Nabavka dijelova kompleta službene uniforme (vuna i pamuk) za OS BiH u naredne tri godine koštaće 471.905,04 KM pez PDV, dijelovi kompleta službene uniforme (laminirana platna) za OS BiH koštaće 767.097 maraka, a vojnička obuća 256.080KM.
Rok za preuzimanje tenderske dokumentacije je 1. oktobar, ali samo u Ministarstvu odbrane BiH.
– Zbog obimnosti tehničkog uslova broj: 11-03-26-1665-36/08 koji ne može da se objavi na stranici Agencije za javne nabavke BiH, isti možete preuzeti u MO BiH, ulica Hamdije Kreševljakovića 98. 71 000 Sarajevo, kancelarija 178. Treba samo da ponesete USB stik – piše u obrazloženju obavještenja o nabavci metodom otvorenog postupka po kriterijumu najniže cijene.
Podsjećamo, 8. avgusta je Ministarstvo odbrane BiH objavilo još jedno obavještenje o nabavci vojne uniforme. Preciznije, radi se o nabavci odjevnih predmeta iz sastava kompleta nove terenske uniforme OS BiH, uključujući i obuću, ukupne procijenjene vrijednosti okvirnog sporazuma od čak 7.355.792,88 KM. Onaj ko pobijedi, Oružane snage BiH snabdjevaće u naredne četiri godine.
Ranije su iz Ministarstva odbrane BiH za Klix rekli da će OS dobiti kvalitetniju uniformu čiji će dizajn biti moderniji. Uniforme će biti tako dizajnirane da se iste mogu koristiti u BiH i svim mirovnim misijama.
Podsjetili su da Oružane snage trenutno koriste uniforme američkog marinskog korpusa, te da su američke vlasti dozvolile da ove uniforme mogu koristiti bez naknade za autorska prava.
Podsjećamo, kada su se u BiH posljednji put kupovale uniforme za specijalne namjene, podiglo se dosta prašine jer su tada domaći proizvođači tvrdili da su bili diskriminisani. Istina, tada nije bilo riječ o Oružanim snagama, nego o nabavci uniforme za policijske agencije na nivou BiH.
Predstavnici BH Konzorcijuma koji okuplja domaće proizvođače policijske i vojne opreme kao što su Koteks d.o.o. Tešanj, Sparta d.o.o Banjaluka, MEN d.o.o. Travnik, ZENKO d.o.o Zenica, Uslužnost d.o.o. Sarajevo, Tekstilna industrija d.o.o. Mostar, Miltex d.o.o Banjaluka, K.L.M. Prnjavor i Belt d.o.o. Banjaluka, tada su tvrdili da Pravilnik o policijskoj uniformi BiH unaprijed traži takve specifikacije koje ne može da ispuni nijedan domaći proizvođač. Ostaje da se vidi da li će to biti slučaj i prilikom nabavke vojne uniforme za OS BiH.