Foto: x.com
Oružani sukobi izbili su u ponedjeljak navečer, a pucnjava je odjeknula u centru grada i drugim dijelovima libijske prijestolnice Tripolija nakon izvještaja da je vođa naoružane grupe ubijen, rekla su tri stanovnika telefonom za Reuters.
Vođa, Abdulghani Kikli, poznat kao Ghaniwa, komandant je Aparata potpornih snaga SSA, jedne od moćnih oružanih grupa u Tripoliju, sa sjedištem u gusto naseljenom naselju Abu Salim.
SSA je pod Predsjedničkim vijećem koje je došlo na vlast 2021. godine s Vladom nacionalnog jedinstva (GNU) Abdulhamida Dbeibaha putem procesa koji su podržali Ujedinjene nacije.
BIG: Civil war breaking out between Misrata and Tripoli in Libya!
— Clash Report (@clashreport) May 12, 2025
Heavy gunfire reported in Tripoli, with tanks and military vehicles deployed after Libyan militia leader Abdul Ghani al-Kikli (aka Gheniwa) was assassinated.
The Interior Ministry has advised residents to stay… pic.twitter.com/MT1ZXwns48
Ministarstvo unutrašnjih poslova GNU-a u kratkoj je izjavi pozvalo građane da ostanu kod kuće "radi vlastite sigurnosti". Nakon poziva ministarstva, vozači su počeli juriti i trubiti u mnogim ulicama Tripolija.
Medijska platforma GNU-a rano u utorak izjavila je da je ministarstvo odbrane u potpunosti preuzelo kontrolu nad naseljem Abu Salim.
"Čuo sam jaku pucnjavu i vidio crvena svjetla na nebu", rekao je stanovnik koji je želio ostati anoniman.
Druga dva stanovnika rekla su da je pucnjava odjekivala po cijelom njihovom naselju Abu Salim i Salah Eddin.
Predsjedništvo Univerziteta u Tripoliju objavilo je na Facebooku obustavu studija, ispita i administrativnog rada na svim fakultetima, odjelima i uredima do daljnjega.
Misija UN-a u Libiji pozvala je sve strane da "odmah prekinu borbe i obnove mir", podsjećajući ih na njihovu obavezu zaštite civila.
"Napadi na civile i civilne objekte mogu se smatrati ratnim zločinima", rekli su.
Libija, glavni proizvođač nafte u Mediteranu, ima malo stabilnosti od ustanka 2011. godine koji je podržao Sjevernoatlantski savez. Zemlja se 2014. godine podijelila između zaraćenih istočnih i zapadnih frakcija.
Velike borbe su zaustavljene primirjem 2020. godine, ali napori za okončanje političke krize nisu uspjeli, a glavne frakcije povremeno su se udruživale u oružanim sukobima i natjecale se za kontrolu nad značajnim libijskim ekonomskim resursima.
Tripoli i sjeverozapad, gdje se nalaze međunarodno priznati GNU i većina glavnih državnih institucija, dom su suparničkih oružanih frakcija koje su se više puta sukobljavale.