Foto: x.com
NAKON velike tragedije u Novom Sadu otvorena je rasprava u javnosti na temu: da li je nastrešnica na zgradi željezničke stanice u Novom Sadu bila predmet rekonstrukcije ili ne?
Fotografije i snimci koje su mediji objavili, pogotovo u proteklih 24 sata, nedvosmisleno ukazuju da se na nadstrešnici proljetos nešto radilo. Međutim, predstavnici Vlade Srbije i dalje tvrde da rekonstrukcije nije bilo, ili bar da se ono što se tokom maja i juna mjeseca tamo dešavalo - sa svim ogradama, skelama i radnicima na nadstrešnici – ne može nazvati rekonstrukcijom.
Zašto se nešto držalo 60 godina, a palo je nekoliko mjeseci nakon dodatnog opterećenja?
U javnosti traje prepucavanje između ministara i Zavoda za zaštitu spomenika, gde je Zavod optužen da nije dozvolio rekonstrukciju. Iz zavoda uzvraćaju da se radi o notornoj laži jer su u njihovoj zakonskoj nadležnosti isključivo preporuke vezane za konzervatorske tj. arhitektonske sanacije na objektima i da se ne bave građevinskim aspektima problema. Samim tim nisu ni mogli ni da zabrane niti da dozvole bilo kakvu rekonstrukciju.
Fotografije koje prikazuju (naslovna fotografija) nadstrešnicu prije i poslije radova, zvali mi to rekonstrukcijom ili sanacijom, ukazuju da je ona dodatno opterećena bar masivnom staklenom konstrukcijom. Da li su pravljeni novi statički proračuni nosivosti zbog naknadnih opterećenja ne znamo, ali nam i laička logika nameće da bi se u poremećenoj statici objekta mogli tražiti uzroci tragedije. Ova dilema se nameće i proističe iz logičnog pitanja: Zašto se nešto držalo 60 godina, a palo je nekoliko mjeseci nakon dodatnog opterećenja?