Foto: Twitter

Zarobljena ptičica: Službe Vlade SAD slale rukovodstvu "Twittera" spiskove sa nalozima za "digitalni odstrel", uz oskudno objašnjenje navodnih problema i oznake "prokubanski", "promaduro", "proruski"


Od 27.09 smanjen je protok naših vijesti na Facebook! Pratite nas direktno putem aplikacije,dodajte je klikom ovdje!

Pentagon, CIA, FBI i druge agencije Vlade SAD vršile su pritisak na rukovodstvo "Twittera" da cenzuriše spoljnopolitičke priče koje su suprotstavljale narativu koji je odobrio Vašington, sugerišu najnovija serija "Twitter fajlova".
 
Interne prepiske i dokumenta kompanije objavljuju novinari Met Taibi i Beri Vajs u saradnji s vlasnikom "Twittera" Ilonom Maskom.
 
"Dosijei pokazuju da je FBI vratar rasprostranjenog programa nadzora i cenzure društvenih medija, koji obuhvata vladine agencije – od Stejt departmenta preko Pentagona do CIA", napisao je Taibi.
 
"Twitteru" je stiglo više hiljada zahtijeva za cenzuru od strane tela koje se u fajlovima nazivaju OGA (Other Government Institutions), odnosno Druge vladine organizacije, a putem FBI Grupe za strani uticaj.
 
Rukovodioci "Twittera" često su nailazili na poteškoće u pokušaju da potvrde tvrdnje Vlade SAD, ali su bili pod stalnim pritiskom da okrive bilo kog stranog aktera, posebno Rusiju, otkrivaju interne prepiske.
 
"Nisam pronašao veze sa Rusijom", rekao je neimenovani analitičar u jednom od mejlova, kasnije navodeći da bi mogao "da porazmisli" i pokuša da "pronađe čvršću vezu".



Bivši šef Službe za povjerenje i bezbjednost "Twittera" Joel Rot priznao je u drugom slučaju da na osnovu datih obavještajnih informacija nije pronašao "nikakva stvarna podudaranja".
 
Interne prepiske zaposlenih u kompaniji pokazuju da je "Tviter" dobijao toliko zahtijeva za cenzuru narativa koji se tiču spoljne politike, da su rukovodioci bili prinuđeni da osmisle improvizovani sistem koji bi određivao njihov prioritet.
 
"Mnogi se pitaju da li internet platforme dobijaju uputstva od obavještajnih agencija za moderiranje spoljnopolitičkih vesti. Izgleda da 'Tviter' jeste'", napisao je Taibi, koji je ove izvještaje nazvao mnogo kontroverznijim od onih koji se tiču američke unutrašnje politike.
 
Neka od uputstava koja je primio "Tviter" potiču i direktno iz CIA, naveo je bivši agent i uzbunjivač Džon Kirijaku.
 
Kako je otkriveno, dešavalo se i da službe američke vlade pošalju spiskove od po 1.000 naloga za "digitalni odstrel", uz oskudno objašnjenje navodnih problema i oznake "prokubanski", "promaduro", "proruski".
 
Obavještajne agencije SAD su u više navrata optuživale "ruske agente" da upravljaju nalozima koji su propagirali "pretežno antiukrajinske narative" ili javno govorili o "navodnim zločinima Ukrajinaca", objavio je Taibi.
 
U jednoj obavještajnoj procjeni poslatoj "Tviteru" tvrdi se da su profili koji prenose informacije o neonacistima u Ukrajini "dio propagandne kampanje koju kontroliše Kremlj i da moraju biti zabranjeni".

Neimenovani bivši izvršni direktor CIA koji je prešao da radi za "Tviter" jednom prilikom je primjetio da "partneri iz vlade" sve agresivnije zahtijevaju cenzuru – "prokleto priznanje", ocijenio je nezavisni novinar Met Taibi.


"Zbog nedostatka tehničkih dokaza na našoj strani, uglavnom sam to ostavio dok ne sačekam dodatnu potvrdu" , rekao je neimenovani bivši direktor CIA povodom naloga "Info BRIKS" o savezu država komplementarnih ekonomija koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika.
 
On je dalje tvrdio da "BRIKS-om inherentno dominira Rusija" tako da i "nalozima na društvenim mrežama i vebsajtom najvjerovatnije upravlja Kremlj".

"Tviter fajlovi" su do sada raskrinkali više kontroverznih odluka koje je donijela kompanija "Tviter". Među njima su informacije u vezi sa suspenzijom naloga bivšeg predsjednika Donalda Trampa, kao i cenzura izvještaja "Njujork posta" o laptopu Hantera Bajdena, sina aktuelnog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.
 
U fajlovima je takođe otkriveno kako su američke obavještajne službe sarađivale sa platformom nastojeći da cenzurišu objave koje je Vlada SAD smatrala "dezinformacijama".



 
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )