Foto: pixabay

Švajcarska je proglašena za najbolju zemlju na svijetu, već treću godinu zaredom.

U godišnjoj listi Najbolje zemlje, koju je objavio U.S. News & World Report, 15 evropskih zemalja našlo se na prvih 25 mjesta, dok su Istočna i Jugoistočna Azija zauzele četiri mjesta, Bliski Istok dva mjesta, a Sjeverna Amerika i Okeanija imale su po dva mjesta, prenosi Dejli Mejl.

Na listi se našlo ukupno 89 zemalja i Srbija je na 88. mjestu – čak i posle Ukrajine, koja je na 80. mjestu, i poslije Azerbejdžana, Irana, Kazahstana… Po ovoj listi ispada da je samo u Bjelorusiji gore nego u Srbiji.

„Srbija je mala država u centralno-jugoistočnoj Evropi čija je istorija vremenska linija evropskih ratova koji datiraju iz srednjeg vijeka. Savremena Srbija odražava nejasnoće i protivrječnosti moderne Evrope – kulturno bogate, relativno razvijene ekonomski, ali vođene regionalnim rivalstvima i etničkim tenzijama“, navodi se u obrazloženju.

Inače, Hrvatska je na 47. mjestu, Slovenija na 65. a cijelu listu pogledajte ovdje.

„Prosječna ocjena“ Srbije  je 1,5 od mogućih 100 koliko je ponijela Švajcarska.

Srbija je najgore prošla u najvažnijim kategorijama – kvalitet života 5,6; moć 4,3; agilnost 3,0; kulturni uticaji 2,5… Ali zato je „otvorenost za biznis“ ocijenjena sa 45,9, najviše zahvaljujući „jeftinim troškovima proizvodnje“.

Švajcarska je na samom vrhu, a druga najbolja zemlja na svijetu je Japan, koji je napredovao četiri mjesta za godinu dana. SAD je na trećem mjestu – dominiraju u moći i agilnosti, druge su u preduzetništvu i treće u kulturnom uticaju. U top 10 ušle su i Kanada, Australija, Švedska, Nemačka, Velika Britanija, Novi Zeland i Danska.

Na mjestima od 11. do 25. među najboljima su i Norveška, Francuska, Holandija, Singapur, Italija, Kina, UAE, Južna Koreja, Španija, Finska, Austrija, Island, Belgija, Irska i Katar. Izvještaj navodi da je Švajcarska „ojačana značajnim rezultatima u tri od najvažnijih podkategorija: kvalitet života, preduzetništvo i društvena svrha.“ S druge strane, jedna je od najskupljih zemalja za život, zbog čega Srbima nije toliko zanimljiva kao turistička destinacija, mada jeste jedna od zemalja u koje mnogi odlaze iz regiona. 

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )