Foto: Printscreen/X
Metju Dominik, astronaut NASA, koji se nalazi na Međunarodnoj svemirskoj stanici, snimio je 1. jula fotografiju uragana Beryl na Karibima i objavio je na platformi X. Uragan koji je tada bio kategorije 4 imao je vjetrove od oko 215 km/h.
U međuvremenu, uragan Beryl je u ponedjeljak naveče dosegao rekordnu snagu 5, objavio je Nacionalni centar za uragane, kad je pogodio Karibe. Na ostrvima u Karipskom moru poginulo je najmanje šestoro ljudi.
We flew right over the top of Hurricane Beryl today. Peering down into the eye with the 50 to 500 mm lens gave me both an eerie feeling and a high level of weather nerd excitement.
— Matthew Dominick (@dominickmatthew) July 1, 2024
Whole Hurricane: 50mm, f9, ISO 1000, 1/32000
Eye: 210mm (50 to 500m lens), f13, ISO 1000, 1/26000 pic.twitter.com/731tEy0CJh
Premijer Grenade, Dikon Mičel, rekao je kako to najvjerovatnije nije konačan broj smrtnih slučajeva. Vjetar je dosegao brzinu od 265 km/h.
"U pola sata Carriacou je sravnjen s zemljom", kazao je Mičel.
Prolazeći preko Grenade, uragan je uništio brojne zgrade, prekinuo električne i telefonske žice gotovo svim stanovnicima ostrva. Slično je prošla i susjedna ostrvska država Sveti Vinsent i Grenadini gdje je najmanje jedna osoba poginula, a dijelovi ostrva su bez struje i vode, uključujući i bolnicu.
Uragani – tropski cikloni koji nastaju iznad Atlantskog okeana ili istočnog Tihog okeana – koriste topao, vlažan zrak kao gorivo. Cijeli sustav oblaka i vjetra vrti se i raste, hranjen toplinom oceana i vodom koja isparava s površine.
Sezona atlantskih uragana obično počinje krajem srpnja ili početkom kolovoza, no posljednjih godina kreće mnogo ranije.
Video #2 from St. Lucia showing the sheer power of Hurricane #Beryl's storm surge! Mother Nature's force on full display. Stay safe, everyone! Video credit: Eddie Charles #HurricaneBeryl #StLucia pic.twitter.com/VDWU9avnVo
— Sam Ryan (@SamRyanWX) July 2, 2024
Tookom noći s ponedjeljka na utorak Beryl je postao najranija oluja u koja se razvila u uragan kategorije 5 u Atlantiku i druga u istoriji koja je nastala u julu. Jačanje ove oluje može se objasniti neobično toplim okeanskim vodama na koje utiče zagađivanje fosilnim gorivima, piše Dnevnik.hr.