Foto: GS

SARAJEVO – Tržište narkotika u BiH preplavili su amfetamini, psihostimulans koji je uglavnom zastupljen među mlađom i maloljetnom populacijom.

Subspecijalista za bolesti ovisnosti i direktorica Zavoda za bolesti ovisnosti Kantona Sarajevo Rasema Okić ističe da je situacija, kada je u pitanju ovisnost o drogama među djecom i maloljetnicima, drugačija u odnosu na poslijeratni period.

-Poslije rata, ovisničkom scenom su zapravo dominirali ovisnici o heroinu. U bivšoj državi to je bilo tabu, u pojedinim sredinama na prstima su mogli prebrojati takve. Onda se, poslije rata, dogodila ekspanzija. Danas je scena potpuno drugačija. Ovisnika o heroinu gotovo da nema. Odnosno, ne srećemo se sa novim ovisnicima posljednjih pet do deset godina. Oni s kojima mi danas radimo su na neki način bivši ovisnici, odnosno pacijenti koji su na opijatskoj substitucionoj terapiji, u procesu rehabilitacije, resocijalizacije, solidno stabilizovani. Naravno, i ta velika brojka koja je bila godinama pada, s obzirom na to da ljudi odlaze u inostranstvo, umiru, budući da među njima ima i starijih, prijeratnih ovisnika - kazala je Okić.

Istakla je da su tržište narkotika u Sarajevu, ali i u širem regionu i Evropi preplavili amfetamini, sintetička droga, koji su sve više zastupljeni među mlađom populacijom.

-To je potpuno drugačija vrsta droge u odnosu na heroin. Oni su vrlo zastupljeni na tržištu, a mladima jako interesantni. Mogu biti u obliku praha, u obliku tableta… i izazivaju različite fizičke, ali i psihičke promjene kod mladih. Mladi ih uzimaju da bi postigli zadovoljstvo, sreću, ushićenost, postali vrlo raspoloženi, euforični, omnipotentni… Ne spavaju, ne jedu dan, dva, tri… dok se potpuno ne potroše u tom psihomotornom nemiru, odnosno ekscitaciji koju je uslovio amfetamin - pojašnjava Okić.

Dodaje da se često događa da mladi konzumiraju amfetamine čiji sastav ne poznaju te nerijetko traže hitnu pomoć zbog ozbiljnih fizičkih reakcija, poput tahikardije, jakog lupanja srca, nedostatka zraka i uznemirenosti. Upozorava i da se u paketićima s amfetaminima mogu naći i druge supstance, uključujući one koje nisu nužno psihoaktivne.

Ističe da je osnovni problem u tome što mladi amfetamin ne smatraju drogom i vjeruju da je to sredstvo popravljanja raspoloženja, te da nemaju potrebu da se liječe.

-Oni u početku uzimaju amfetamin, a kasnije droga uzme njih. Svi mi mislimo da možemo nešto kontrolidati. Međutim, otmemo se kontroli - kazala je Okić.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )