Foto: srpskainfo.com

Majstor Žare u "Dnevniku jednog majstora" opisao je 20 načina kako da se rashladimo bez klima uređaja kada nastupi toplotni talas.

Sezona ljetovanja period je u kojem potrošimo novac, a da ne znamo ni na šta smo ga sve potrošili. A o uštedama u vidu smještaja na moru da i ne govorim. Možda zvuči naivno, ali mnogi od nas ni ne pomisle na klima uređaj kada traže smještaj za ljetovanje i onda nakon cijelog dana provedenog napolju, u slanoj vodi i na suncu, noću ne možemo da spavamo jer iz nas izbija toplota.
 
Zbog toga sam izdvojio 20 alternativnih načina rashlađivanja koji ti mogu spasiti ljetnji san i pomoći da se naspavaš, pa čak i ako nemaš dostupan klima uređaj, prenosi Blic žena.
 
1. Zatvori prozore
Da, znam da znaš ovu caku, ali moram da ponovim, zamrači i zatvori prozore u prostoriji. Promaja neće rashladiti prostor jer ulazi topao vazduh.

Zato: Tokom dana zatvori sve prozore i zamrači prostoriju.
 
2. Zatvori vrata
Iznenadio bi se, dragi dnevniče, koliko samo toplote može da uđe i kroz malo odškrinjena vrata – Bez obzira da li su zamračena ili ne, zatvori i vrata za sobom, pa čak i ako izlaziš iz prostorije na sekundu.

3. Led i ventilator
Stara škola i ideja koja je nastala na osnovu prvog klima uređaja. Stavi zamrznutu flašu vode ispred ventilatora i on će se ponašati kao klima uređaj. Naravno, ovo je kratkotrajno rješenje, jer voda neće biti zamrznuta duže od pola sata.
 
4. Pamučne presvlake na krevetu
Pamuk je materijal koji može da diše, on neće rashladiti tvoje tijelo, već će održavati optimalnu temperaturu. To te neće rashladiti, ali te neće ni zagrijati. Održavaće temperaturu oko 26°C.
 
5. Ugasi sve što stvara toplotu
Televizija, radijator, laptop, telefon, sijalica… Sve to stvara određenu količinu toplote. Tokom noći, ne moraju da rade. Ugasi ih!
 
6. Ohladi noge
Zamrzni dvije flaše vode i smjesti ih ispod stopala. Naravno, stavi peškir ili krpu preko flaša, pa tek onda noge smjesti na iste, kako ne bi direktno izložio kožu ledu. Na ovaj način ćeš sniziti temperaturu cijelog tijela.
 
7. Koristi rekuperatore ako ih imaš
Aspiratori i rekuperatori koji se nalaze, najčešće, u kupatilima i kuhinjama izvlače vodenu paru i sa tim dio toplote. Ukoliko ih imaš, obavezno ih koristi!
 
8. Otvaraj prozore samo ranom zorom
S obzirom na to da moraš da provjetriš prostorije, najbolje je da to uradiš samo ranom zorom oko 5h ujutro. Jer samo je tada najprijatnija temperatura koju želiš da pustiš u svoj prostor.
 
9. Koristi samo energetski efikasne sijalice
Ako ti je baš neophodno svjetlo, onda koristi što manje izvora osvetljenja, ili obične sijalice zamijeni energetski efikasnim, jer su istraživanja pokazala, da pored ušteda na računima za struju, proizvode i mnogo manje toplotne energije.
 
10. Kuvaj pametnije
Ako sam nešto naučio od tašte onda je to da se u ljetnjem periodu u kući kuva samo ranom zorom ili napolju. Pa zašto ne bi onda to primijenili i za vrijeme ljetovanja?
 
11. Gde je zelenilo?
Kada biraš smeštaj za leto, gledaj da on u okruženju ima puno drveća i cveća. Oni prirodno rashlađuju okruženje, pa samim tim i tvoje prostorije.
 
12. Zamrzni pidžame i posteljinu
Čitao sam nedavno kako i na koji način su se ljudi rashlađivali kada nisu imali klima uređaje. I mogu ti priznati, dragi moj dnevniče, da sam se oduševio. Same kuće i načini izrade i materijali su sami od sebe rashlađivali i grijali prostorije. Ali, pročitao sam i da su stavljali pidžame i čaršave u kese i ostavili ih u zamrzivačima po sat vremena prije spavanja. Nisam siguran da bih probao, ali kažu da pomaže.
 
13. Pokrij se mokrim peškirom
Možda zvuči čudno, ali kažu da zaista pomaže prilikom rashlađivanja. U početku je neprijatno, ali kasnije prija.
 
14. Riješi se pidžame
Ako ti uslovi dozvoljavaju, nemoj da spavaš u pidžami. Ili, ukoliko spavaš neka ona bude pamučna i što kraća.
 
15. Ohladi pulsne tačke
Postavi led, ili ohlađene maramice i peškire na sve pulsne tačke (vrat, podlaktice, zglobove…) tako ćeš stvoriti osjećaj naježenosti i ohladiti cijelo tijelo.
 
16. Hidriraj se
Pij puno vode tokom cijelog dana. Ovo ti pomaže da ostaneš hidriran tokom dana, ali i ohlađen tokom noći. Što više tečnosti, znači više znojenja tokom dana, ali i neophodne količine tečnosti tokom noći – Što znači miran san.
 
17. Postavi mokre peškire na prozor
Ukoliko ne želiš da se pokrivaš mokrim peškirima, postoji način da se rashladiš tako što ćeš otvoren prozor zatvoriti hladnim peškirom, tako će vazduh koji ulazi u prostoriju biti koliko-toliko rashlađen. Naravno, ovo je kratkotrajno rješenje, jer će se peškir brzo osušiti.
 
18. Heljda?
Pročitao sam u jednom članku, nisam isporbao, gdje se navodi da heljda može da se koristi za punjenje jastuka, jer, za razliku od ostalih punjenja, heljda ne skuplja toplotu. Pa ako probaš, javi da li stvarno pomaže.
 
19. Šta ako nemaš leda?
Ne očajavaj, zamrzni pirinač. Da, dobro čitaš. Stavi pirinač u zamrzivač na sat-dva i dobićeš nešto što bolje hladi od leda. Jedino što se ne preporučuje da sipaš pirinač u piće, ili ako sipaš, nemoj da ga popiješ.
 
20. Spavaj sam
Nije baš najidealnije rješenje, ali može da spasi san. Ili spavaj na terasi, pod vedrim nebom, u podrumu… Ili na ležaljci koja nema dušek i koja je iznad zemlje – Jer onda vazduh cirkuliše i iznad i ispod tebe i time ti cijelo tijelo prijatno rashlađuje.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )