Foto: undefined

Ministar odbrane BiH Zukan Helez mjesecima vodi kampanju da BiH proizvodi dronove, iako i sam priznaje da taj posao radi privatna kompanija. Nakon što je već jednom objavio snimak tzv. bh. drona, sada je izašao s novim videom na kojem se nalazi potpuno drugačija letjelica.

U julu ove godine Helez je objavio snimak tzv. bosanskohercegovačkog drona. I zaista, na tom snimku se vidi dron, no nikada nije objasnio ko proizvodi dron i odakle je nabavljen i ko proizvodi te da li je zapravo kupljen ili sastavljen od dijelova koji se mogu naručiti putem interneta za civilni dron.

Nedugo zatim, Helez je u sopstvenom priznanju kazao da dronove kojima se on hvali kao ministar odbrane BiH zapravo proizvodi - privatna kompanija. Nakon toga, nikada nije odgovorio na pitanje i objasnio kakve veze on, kao ministar odbrane BiH, Ministarstvo odbrane BiH ili Oružane snage BiH imaju sa privatnom firmom?

Ako je sklopljen ijedan ugovor jednog državnog ministarstva sa privatnom kompanijom onda bi to javnosti trebalo biti prezentovano.

No, nije, što i priznaje u današnjem saopćenju:

"Trenutno je ovaj dron namijenjen samo za izvoz. U institucijama BiH ćemo se u skladu sa zakonskim propisima naše zemlje dogovoriti kada i kako će Oružane snage BiH početi koristiti ovaj proizvod. Proizvodnjom BH drona, Bosna i Hercegovina drži korak u utrci sa susjednim zemljama u naoružavanju", napisao je Helez.

To znači da se dron već proizvodi i da je namijenjen isključivo za izvoz, ali potpisanih ugovora ili predugovora o izvozu drugim zemljama nema.

Danas, Helez je odlučio bh. javnost podsjetiti na njegove "napore" da BiH proizvodi dronove. Opet ćemo posjetiti da se Helez hvali "dronom" privatne firme.

"Još jedan video za one koji lažu da nemamo, za one koji ne vjeruju da naša zemlja ima dronove ... BH dron je realnost, potpuno proizveden u našoj zemlji. BH dron je konkurentan najboljim proizvodima takve vrste u svijetu.", napisat će Helez.

Ovaj put je objavio snimak s novom letjelicom koja se ne može ni nazvati dronom. Ono što se može vidjeti jeste da su propeleri nalaze na četiri strane konstrukcije od zavarenih cijevi. Tu su i naljepnice zastave BiH, dvije privezane kutije koje liče na akumulature i šest imitacija granata koje, prema Helezovim riječima, mogu srušiti tenk ili stambenu jedinicu.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )