Foto: Printscreen

Očekuje se da će dostići brzinu i preko 4 maha, imati domet preko 3000 km, a visinu leta do 40 km, što ga čini sposobnim za presretanje hipersoničnih projektila, pa čak i satelita u orbiti.

MiG-41 je budući ruski supersonični presretač koji se razvija u okviru programa PAK DP kao naslednik MiG-31.

Očekuje se da će dostići brzinu i preko 4 maha, imati domet preko 3000 km, a visinu leta do 40 km, što ga čini sposobnim za presretanje hipersoničnih projektila, pa čak i satelita u orbiti.

Trebao bi da bude naoružan je R-37M, Kinžalom i potencijalno laserskim oružjem, a posedovaće i stelt karakteristike za smanjenu radarsku uočljivost. I sve ove fantastične karakteristike treba da se objedine u aparatu koji je trebao da poleti ove ili sljedeće godine, a postane operativan do 2030. godine.

Ipak, da li su ovi planovi realni?

Iako tehnički impresivan, projekat se suočava sa značajnim izazovima, posebno zbog sankcija i ograničenih tehnoloških resursa. Dodatni problem predstavlja usklađivanje uloga sa već uvedenim Su-57, lovcem pete generacije. Rusi kaskaju u zacrtanim ciljevima proizvodnje ovog lovca.

Ako bude uspiješno realizovan, MiG-41 će postati najbrži operativni borbeni avion na svijetu, učvršćujući Rusiji poziciju u vrhu vazduhoplovnih tehnologija. Rusiji to mesto svakako pripada, ali Kina i Amerika već imaju izvjesne korake u tom smijeru. Prije svega Kina, čiji je avion J-36 već 4. puta vršio javne testove. 

Međutim, zbog složenosti projekta i ekonomskih ograničenja, mnogi zapadni analitičari ostaju skeptični oko njegove vremenske linije i konačnih karakteristika, što čini ovaj razvoj jednim od najintrigantnijih, ali i najneizvesnijih u savremenom vojnom vazduhoplovstvu.

Mnogi sumnjaju u ruske sposobnosti, naročito uzimajući u obzir rat i fokus ruske odbrane na neke druge imperative.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )