Foto: forbes.n1info.ba/Ilustracija

Samostalni sindikat kontrolora letenja Slovenije (SSKL) uputio je dramatično upozorenje zbog, kako navode, neposredne opasnosti za pružanje usluga kontrole zračnog saobraćaja unutar, iznad i prema Bosni i Hercegovini. Sindikat poziva vlasti BiH da hitno djeluju kako bi spriječili mogući kolaps sistema koji bi mogao imati ozbiljne posljedice za cijelu regiju jugoistočne Evrope.

“Situacija je alarmantna”

Kako ističu, kriza je nastupila nakon što je 21. marta 2025. godine izvršna odluka belgijskog suda dostavljena Eurocontrolu, što je dovelo do blokade sredstava Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA). Uplate po osnovi ruta – koje čine čak 90% prihoda ove agencije – obustavljene su, što je BHANSA-u dovelo na rub operativnog kolapsa.

Pritisak raste, sigurnost ugrožena

Ova situacija, upozorava SSKL, ima ne samo finansijske, već i ozbiljne sigurnosne implikacije. Kontrolori zračnog saobraćaja i drugi zaposleni BHANSA-e već osjećaju ogroman stres, a mogućnost smanjenih plata i nesigurnih uslova rada dodatno ugrožava njihovu sposobnost da obavljaju odgovoran i precizan posao.

“Sigurno nebo ne smije biti upitno”, poručuju iz slovenskog sindikata, napominjući da stabilno radno okruženje direktno utiče na sigurnost saobraćaja.

Regionalni efekti i prijetnja kašnjenjima širom Evrope

Sindikat upozorava i na potencijalno preusmjeravanje letova kroz već opterećene zračne prostore susjednih zemalja, uključujući Sloveniju, što bi moglo dovesti do značajnih operativnih problema, kašnjenja i finansijskih gubitaka širom Evrope.

“Ova kriza može imati katastrofalne posljedice ne samo za BiH, već i za čitav evropski zračni prostor”, poručuje predsjednik SSKL-a Robert Štauber.

Poziv na hitnu akciju

Slovenski kontrolori apeliraju na institucije BiH da hitno reaguju, zaštite uposlenike BHANSA-e od posljedica arbitražnog spora u kojem oni nemaju nikakvu odgovornost, i osiguraju održivost sistema.

Podsjećamo, arbitražni spor s firmom “Viaduct” iz Slovenije iz 2022. godine rezultirao je presudom protiv BiH u iznosu od 110 miliona KM, što je sada – zbog zateznih kamata – još i veći iznos. Dug je nastao zbog obaveza koje entitet Republika Srpska nije izvršio na vrijeme, a odgovornost je pala na državne institucije, javlja FENA.

Slovenci nisu jedini koji su reagirali – slične apele prema vlastima BiH već su poslali i kontrolori iz Srbije i Sjeverne Makedonije.

Zaključak je jasan – ako se ne reaguje odmah, evropsko nebo bi moglo postati znatno manje sigurno i predvidivo, baš uoči početka ljetne sezone putovanja.

 

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )