Foto: Arhiva

I kada bi Kim Džong Un Ameriku napao sa svojim balističkim raketama, američki presretači našli bi se na sto muka, piše britanski Tajms.

Naime, kada je 11 ogromnih međukontinentalnih balističkih raketa hvasong-17 prošlog mjeseca prodefilovalo Trgom Sung u Pjongjangu, bilo je onih koji su pomislili da se SAD možda i ne mogu odraniti od sjevernokorejskog nuklearnog napada.

Samo nekoliko sati prije nego što su se predsjednik Južne Koreje i premijer Japana u četvrtak sastali u Tokiju, Sjeverna Koreja odradila 70-minutni probni let jedne svoje međukontinentalne balističke rakete, piše britanski Tajms.

Raketa koja može dosegnuti Sjedinjene Američke Države prevalila je put od oko 1.000 kilometara i na kraju pala u more između Korejskog poluostrva i Japana.

Kad bi vrhovni vođa Sjeverne Koreje Kim Džong Un Ameriku napao sa svojim balističkim raketama, Amerikanci i njihova 44 protivbalistička presretača koji se nalaze u saveznim državama Aljasci i Kaliforniji našli bi se na sto muka, jer SAD od svog protivraketnog štita očekuju da ih uspješno odbrabi od sjevernokorejskog ili iranskog napada "ograničenog kapaciteta", a u svaki hvasong stane nekoliko bojevih glava.
 
Tajms zato piše da ima onih koji sumnjaju da se SAD mogu odbraniti od Sjeverne Koreje.
 
Nekoliko američkih nevladinih stručnjaka za nuklearno naoružanje sugerisalo je da je moguće da presretači možda neće moći da odgovore na napad u kom bi učestvovalo svih 11 sjevernokorejskih balističkih raketa.
 
Jedan je stručnjak rekao da je Amerika odradila jednu noćnu probu svoga protivbalističkog štita i da to nije bilo uspješno. Po njemu, to znači da sistem ne može da radi bez pomoći sunca koje mu je potrebno za praćenje raketa koje nose nuklearne bojeve glave.
 
Istina, kada bi Sjeverna Koreja naoružala sve svoje rakete, američki ih presretači ne bi mogli sve uništiti. Međutim, nije poznato jesu li sve sjevernokorejske rakete funkcionalne i moguće je da su u defileu u Pjongjangu učestvovale i "makete".
 
"Ako Sjeverna Koreja i SAD zarate, Amerika neće čekati da Pjongjang ispali svoje rakete i onda reaguje", rekao je Ijan Vilijams, zamjenik direktora za projekt raketne odbrane u Centru za strateške i međunarodne studije.

"Čim bi stigla dojava da se Sjeverna Koreja priprema za nuklearni napad, Amerika bi reagovala i njene rakete uništila prije nego što bi ih uopšte lansirali. Postoji klasična raketna odbrana, a postoji i proaktivna raketna obrana. Amerika bi posegnula za raznim rješenjima kako bi neutralizovala sjevernokorejske rakete. Moguće je da bi upotribila i hipersonične rakete koje su dizajnirane da jako brzo stignu do mete. Postoje i elektromagnetska oružja koja su dizajnirana da onemoguće mehanizme za lansiranje. Sigurno bismo napali njihove centre za izdavanje naredbi. Ne radi se samo o tome koliko presretača imamo. Bitna je ukupna nacionalna odbrana", dodao je Vilijams.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )