Foto: srpskainfo.com

Prvi maj su radnici ove godine dočekali u strahu od otkaza i smanjenja plate, a mnogi sa strepnjom isčekuju šta će biti sutra, kad korona utihne.

Iz Saveza sindikata RS, međutim, poručuju da su mnoge stvari već sada jasne. Između ostalog, u vrijeme epidemije se jasno pokazalo ko je kakav poslodavac.

– Najveći udar su, u ovoj fazi krize, pretrpili radnici trgovačkog lanca FIS, koji je otpustio zaposlene i zatvorio tržni centar u Bijeljini, a otkaza je bilo i u Banjaluci. Sindikat je učinio što je mogao; mi ne možemo poslodavca natjerati da zadrži radnike, ali otpušteni radnici su dobili otpremninu i ostvarili druga zakonom zagarantova prava. Da nisu bili sindikalno organizovani, pitanje je da li bi bilo tako – kaže predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.

U doba korone najgore su prošli radnici koji ni u redovnim uslovima nemaju bog zna kakve plate i uslove za rad, poput trgovaca, ugostitelja, zapsolenih u turizmu i uslužnim djelatnostima.

Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih delatnosti RS, podsjeća da većina radnika u ovim branšama u martu i aprilu nisu radili i pitaje je kakva je njihova sudbina. U problemu su i trgovci koji rade u otežanim uslovima, rizikujući zdravlje. U svemu tome, u doba korone, pokazalo se i šta za radnike znači sindikalno organizovanje, tvrdi Savanović.

– U preduzećima gdje su radnici sindikalno organizovani situacija je mnogo bolja, tamo gde sindikata nema, ima mnogo rada na crno i kršenja radničkih parava. Čak ni ugovor o radu nije garancija sigurnosti radnog mjesta, što se najblje pokazalo na primjeru Hotela „Bistrica“ na Jahorini, u vlasništvu kompanije „Batagon“. Oni su otpustili skoro sve radnike, njih 60, i zatvorili hotel. Devet radnika je ostalo na poslu, ali pitanje je do kada će i oni raditi – kaže Savanović.

Ističe i pozitivne pimjere: Trgovački lanac „Bingo“ je svoje trgovce nagradio stimulacijom od po 100 maraka, kao i „Merkator“, koji je uz to, usred epidemije, zaposlenima isplatio i regres za godišnji odmor. Zadržali su sve radnike, a onima angažovanim na određeno produžili ugovore. Tako su postupili i u ZTC Banja Vrućica u Tesliću, kao i u Višegradskoj banji.

– S druge strane, imate poslodavaca koji su radnike otpustili ili im drastično smanjili plate, a očekuju da im Vlada RS pomogne. Dok su zarađivali i enormno se bogatili, oni nisu svoje profite dijelili s sa radnicima i zajednicom. Sad, kad su naišli na prvu prepreku, ne žele da dio stečenog uloži u poslovanje, nego bi da sve riješe preko leđa radnika i na račun građana RS – upozorava Savanović.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )