Foto: Glas Srpske
Tokom dvodnevne potrage za krdom jelena koji se mjesecima slobodno kreću ulicama Pala uništavajući usjeve i vegetaciju na području opštine, Interventni tim Republike Srpske za zbrinjavanje velikih zvijeri uspio je da locira jednu životinju i da je transportuje u policijski centar u Banjaluci koji će biti njen novi dom.
Potraga za krdom jelena organizovana je početkom ove sedmice na inicijativu Opštinske uprave Pale jer su od početka proljeća zatrpani pritužbama građana kojima su životinje pobrstile usjeve u baštama, cvijeće i drugu vegetaciju u dvorištima i na imanjima.
Šef kabineta načelnika opštine Pale Boro Božić za "Glas" navodi da se radi o krdu lopatara koje broji šest, sedam odraslih jedinki koje su se u urbanim sredinama opštine počele pojavljivati prije godinu.
- Prema našim informacijama, ti jeleni nisu došli iz prirode, već su bili u privatnom vlasništvu i u prostoru koji nije bio adekvatno ograđen. U početku smo ih viđali povremeno, za sve su bili poput neke atrakcije, izazivali osmijeh na licima građana, međutim, s početka proljeća pojavljuju se svako malo i to svuda - od gradskih ulica do prigradskih i seoskih imanja. Iako je riječ o divljim životinjama, toliko su se pripitomile da se slobodno kreću, ne plaše se ljudi, trče ulicama, brste vegetaciju na javnim i privatnim površinama - priča Božić.
Zbog prijetnji po bezbjednost i učestalih prijava štete, Božić kaže da su došli na ideju da se obrate Lovačkom savezu RS za pomoć.
- Cilj nam je da riješimo problem i zbrinemo te životinje, jer danas-sutra neko može da ih odstrijeli, zbog kretanja po putevima predstavljaju prijetnju po bezbjednost u saobraćaju, a mogu povrijediti i stanovništvo. Lovci su se sa Ministarstvom unutrašnjih poslova dogovorili da životinje budu smještene u policijskom Centru za obuku u Zalužanima kod Banjaluke u okviru kojeg postoji manji prirodni park. Njihovi stručnjaci za uspavljivanje životinja boravili su na Palama jednu noć i jutro, te su uspjeli la lociraju i uspavaju samo jednu jedinku - rekao je Božić.
Predsjednik Lovačkog saveza RS Savo Minić potvrdio je za "Glas" da će akcija lociranja jelena biti nastavljena u narednom periodu.
- Građani su viđali šest-sedam kopitara, ali mi smo uspjeli prići samo jednoj jedinki na udaljenost koja je neophodna za ispaljivanje strelice za uspavljivanje. To su divlje životinje, što podrazumijeva određenja pravila tokom njihovog uspavljivanja, a to zahtijeva stručnost i vrijeme. Nastavićemo sa aktivnostima lociranja kako budemo dobijali informacije o kretanju životinja od građana. Nastojaćemo da zbrinemo što više jedinki na mjesto na kojem neće praviti štetu, a gdje će biti bezbjedne. Dogovor je da to bude Centar za obuku Ministarstva unutrašnjih poslova RS u Zalužanima koji ima mogućnost prihvata jelena. Oni će voditi računa o njima i hraniti ih - rekao je Minić.
On je istakao da njihov interventni tim posjeduje specijalizovane puške za uspavljivanje, kaveze i vozila za prevoz divljači.
- Uspavljivanje se radi na način da se prvo odredi težina životinje na osnovu organoleptičkog utvrđivanja, nakon čega se pripremi sredstvo za uspavljivanje koje ne smije prouzrokovati bilo kakvu štetu po zdravlje životinje - dodao je Minić navodeći da lovci ne znaju kako je krdo jelena dospjelo u urbani dio Pala.
APEL
Opštinska uprava Pale krajem prošle sedmice saopštila je da će interventni tim ovih dana raditi na lociranju i transportu jelena, uvjeravajući građane da nijedna životinja neće biti povrijeđena.
U saopštenju su apelovali na građane da, ukoliko vide jelene, to prijave putem broja telefona 065/510-322.