Foto: Telegram

SAD i saveznici ostaju bez municije za Ukrajinu, dok Kijev troši trupe i granate potrebne za planiranu proljećnu ofanzivu u borbi za ključni grad Donbasa.

O tome je u četvrtak izvjestio Njujork tajms.

Bahmut, kako ga zovu kijevske vlasti, ili Artjomovsk po ruskom, sada je skoro u potpunosti okružen ruskim snagama. Ukrajinske trupe koje pokušavaju da zadrže grad ostaju bez municije, objavio je Tajms, a jedan komandant brigade se žalio na "katastrofalan nedostatak" artiljerijskih granata.

Neki zvaničnici SAD i EU sada su zabrinuti da Ukrajina troši hiljade granata dnevno u bici za Artjomovsk tempom koji je "neodrživ" i "mogao bi ugroziti planiranu proljećnu kampanju", za koju se zapadni sponzori Kijeva "nadaju da će se pokazati odlučujućom", piše Tajms.

Pentagon je navodno čak "izrazio zabrinutost" Kijevu zbog ovoga, upozoravajući Ukrajinu na "trošenje municije".
 
SAD i njihovi saveznici "nisu gomilali oružje u iščekivanju snabdjevanja artiljerijskim ratom", navodi se u saopštenju.
 
"Tajna britanska operativna grupa" pokušava da pronađe i kupi municiju sovjetskog kalibra iz cijelog svijeta. SAD i NATO su uspjeli da sastave neke granate, ali one bi trebalo da budu iskorišćene u predstojećoj ofanzivi.

Jedan zvaničnik Pentagona opisao je taj pritisak kao "posljednji pokušaj", jer Zapad nema dovoljno municije da održi korak sa ukrajinskim izdacima.
 
Sopstvene zalihe NATO-a su "kritično niske" i biće potrebno "mnogo mjeseci" da napori da se poveća proizvodnja daju efekta, opet navodi Tajms. Bez artiljerije, objašnjava list, stotine novih tenkova i oklopnih vozila koje Zapad šalje imaće ograničen efekat.
 
Anonimni zvaničnici koji su razgovarali za Tajms takođe su tvrdili da su ukrajinske žrtve bile toliko teške, sa "više od 100.000" vojnika do sada ranjenih ili ubijenih, da Kijev mora da odluči da li će zadržati Artjomovsk ili sačuvati vojnike za "jednu značajnu priliku ove godine" da pređu u ofanzivu.
 
Iako su SAD pokušale da umanje značaj Artjomovska, predsjednik Volodimir Zelenski je odlučio da zadrži grad po naizgled svaku cijenu, izjavljujući da ne postoji dio Ukrajine koji se može napustiti.
 
Jedina logika "trošenja toliko krvi i municije" na grad bi bila da se "iscrpe resursi iz Rusije i spriječe njene trupe da idu dalje na zapad", kaže Kamil Grand, bivši pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za investicije u odbranu, a sada stručnjak za odbranu u Evropskom savjetu za spoljne odnose.
 
"Alternativa je da su bili uvučeni u situaciju koja, dugoročno gledano, ide u prilog Rusiji i sada je teško izaći iz nje."
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )