Foto: cafe.ba
Na društvenima mrežama se nedavno pojavio mural Milanka Renovice, funkcionera nekadašnje velike države i jednog od najzaslužnijih građana opštine Sokolac.
Renovica je ostavio neizbrisiv trag u razvoju Sokoca, ali i cijele Sarajevsko-romanijske regije i BiH. Obavljao je niz značajnih funkcija u SFR Jugoslaviji, od predsjednika Saveznog izvršnog vijeća i predsjednika Predsjedništva tadašnje Socijalističke Republike BiH do predsjednika Centralnog komiteta Saveza komunista bivše SFRJ, a bio je i savjetnik prvog predsjednika Republike Srpske dr Radovana Karadžića.
Tim povodom razgovarali smo sa Markom Renovicom, prvim od porodice Renovica u politici nakon čuvene Milankove ere.
On smatra da je striko Milanko, kako je navikao da ga zove, jedan od napoznatijih građana Sokoca, a svakako najpoznatiji od Renovica.
-Zadužio je našu porodicu, proslavio je prezime i po dobru ga pominju ljudi našeg kraja. Mislim da je vrijeme da se sprovede u djelo ideja i naše porodice i načelnika Milovana Bjelice, da mu se odužimo i da dobije spomen obilježje kakvo zaslužuju i Milanko i Sokolac - uvjeren je Marko Renovica.
Poslednji javni angažman Milanka Renovice bilo je savjetovanje prvog predsjednika Srpske dr Radovana Kardžića.
Pa bi se moglo reći da je to spona Marka Renovice sa Srpskom Demokratskom Strankom čiji je kandidata za odbornika na lokalnim izborima 2020. godine
Potvrđujući da je to jedna od veza, pojašnjava da je njegova porodica već trideset godina dio sipmatizera i poštovalaca ove stranke. Te napominje da nikada nije imao dilemu da ukoliko odluči da se bavi politikom, da to može biti neka druga stranka.
Milanko je kroz SK gradio svoju poslovnu i političku karijeru ali nikada nije negirao one vrijednosti kojih se drži svaki srpski domaćin, a koje su i dio politike SDS-a. Sahranjivao je svoje onako kako su to radili i naši preci, poštovao je Srpsku pravoslavnu crkvu, a i sam je po želji sahranjen na Gradskom groblju Gradac, po pravoslavnim običajima i kanonima. Dakle nije to dovodio u pitanje.
Takođe nije ostao u Sarajevu, već je sve ostavio dole i došao u svoju vikendicu u Sokocu. Nije se politički angaživao, pokušavao je da pomogne, da svojim autoritetom posreduje i u ratu ali i u miru.
Marko je istakao da želi da aktuelizuje gradnju spomenika Milanku, u cilju izgradnje jedne zdrave kulture sjećanja na ljude iz dalje ali i bliže prošlosti.
-Još na komemoraciji 9. novembra 2013. godine, održanoj u opštini Sokolac istaknute su zasluge Milanka Renovice i podržana ideja načelnika Milovana Bjelice da jedna ulica ili trg u Sokocu ponese njegovo ime. Međutim nije najsrećnije mijenjati već postojeće ulice i trgove, a ni potomci koji žive u Češkoj nisu željeli da ova odluka donese bilo kakve podjele ili negativne reakcije. Zato se čekalo da se izgradi nova ulica ili prostor koji bi bio prikladan za spomenik - pojašnjava Marko Renovica.
Kaže da sada misli da ima prostora da se podigne jedan trg sa spomenikom u blizini sadašnje gimnazije, u ulici koja se gradi i koja nosi naziv 9. januar.
-Lijepo bi bilo da taj prostor nove gradnje i širenja Sokoca dobije trg sa spomenikom. Smatram da je to prikladno i zbog toga što je upravo Milanko zaslužan za osnivanje sokolačke gimnazije 1961.godine. Pošto sadašnja gimnazija dijeli svoj prostora sa srednjoškolskim centrom Sv. Vasilije Ostroški, a planirana je gradnja moderne zgrade Gimnazije koja može da ponese Milankovo ime- predlaže Marko.
Istog mišljenja je i načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica.
Koji navodi da je Milanko u toku svoje političke karijere inicirao i podržao niz projekata koji su značili razvoj tadašnje BiH, a posebno Sokoca i Sarajevsko-romanijske regije.
Zahvaljujući njemu Sokolac je postao centar drvne industrije, razvijala se tekstilna i mašinska industrija i poljoprivreda, a zaslužan je i za otvaranje Radio Romanije i još niz sadržaja u Sokocu i regiji.
-Zahvaljujući Milanku Renovici sokolačka sela dobila su asfalt, struju i vodu, a najveći uspjeh njegove politike je odluka da magistralni put Sarajevo - Beograd ide preko Romanije iako su neki lobiji zagovarali drugu trasu - sjeća se Bjelica.
Te dodaje da će u Gradskoj kući Sokolac, u sklopu Muzeja Glasinca i Romanije, legat Milanka Renovice predstavljati izuzetno reprezentativan i važan dio.
Akademija likovnih umjestnosti
Priču o zalaganju i uspješnosti Milanka Renovice upotpunjuje i svjedočenje naših umjetnika, koji ističu da je zahvaljujući Milankovim naporima formirana i u sadašnje prostorije smještena Akademija likovnih umjetnosti u Sarajevu.