Foto: Pixino
Uprkos višim cijenama potražnja za automobilima u BiH je u porastu, što potvrđuju vlasnici auto-placeva, ali i podaci da je za 11 mjeseci ove godine uvezeno gotovo 15.000 polovnjaka više u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, od januara do kraja novembra ove godine uvezeno je ukupno 81.500 vozila u vrijednosti od 1,028 milijardi maraka. Od ovog broja 73.267 odnosi se na polovna vozila, kojih je lani u istom periodu iz inostranstva uvezeno 58.312.
Za razliku od polovnjaka, na tržište BiH ove godine, kako su naveli iz UIO, stiglo je 475 novih vozila manje u odnosu na lani, kada je direktno sa trake uvezeno 8.708 četvorotočkaša.
Vlasnik auto-placa "Das auto" u Banjaluci Dragan Ilibašić kaže da je za njih ovo bila dosta dobra godina, jer su prodali više vozila u odnosu na lani, kada su cijene bile znatno niže.
“Ove godine smo prodali za 30 odsto više vozila. Kod nas najbolje idu automobili koji koštaju do 20.000 KM, a definitivno su najpopularniji "francuzi"”, rekao je Ilibašić.
Boljom prodajom vozila u odnosu na prethodnu godinu pohvalio se i trgovac polovnim automobilima iz Prijedora Njegoslav Tatić. Prema njegovim riječima, ove godine najveća potražnja je bila za "golfovima".
“Od početka godine do sada cijena polovnih automobila skočila je za više od 20 odsto, koliko i nabavna, a sve su prilike da će i dalje rasti”, kazao je Tatić.
Zadovoljno trljaju ruke i prodavci na području Semberije, gdje je ove godine bila bolja i ponuda i potražnja.
“Kod nas uglavnom idu vozila koja koštaju do 35.000 maraka, kao što su "pežo", "reno" i "sitroen". Od pojave virusa korona do sada cijena je otišla za nekih 30 odsto”, kazao je vlasnik bijeljinskog auto-salona "Spid" Zoran Savić dodajući da je ove godine bogatija ponuda polovnih automobila, što je jedan od razloga bolje prodaje.
Predsjednik Privredne komore RS Pero Ćorić istakao je da cijene polovnjaka i dalje rastu, čak i na višem nivou nego što se to očekivalo, između ostalog, zbog pada proizvodnje novih automobila.
“Nove automobile u Srpskoj uglavnom kupuju privredni subjekti i institucije”, kazao je Ćorić za "Glas Srpske".
Ekonomista Zoran Pavlović smatra da je teška ekonomska situacija natjerala i one dubljeg džepa da promijene navike kada je u pitanju izbor automobila.
“Bez automobila je danas nemoguće funkcionisati, ali uzimajući u obzir ekonomsku situaciju, stanovnici koji su ranije kupovali luksuzne automobile sada se odlučuju za nešto jeftinije varijante”, kazao je Pavlović.
Hibridi
Prema podacima UIO BiH, za 11 mjeseci ove godine uvezeno je 210 električnih vozila, 16 manje u odnosu na lani.
Istovremeno u BiH su stigla 2.074 hibridna vozila, što je za 712 više nego prošle godine.