Foto: Telegram

Dokumenta Dauning strita pokazala su da se tadašnji premijer politički "udvarao" novom ruskom predsjedniku.

Upravo objavljena povjerljiva dokumenta britanske vlade pokazala su da je još prije 20 godina Rusija upozoravala na opasnost od širenja NATO i najavljivala svoj odgovor.
 
Kako se navodi u povjerljivim dokumentima Nacionalnog arhiva u Kjuu, ruski predsjednik Vladimir Putin je 2001. rekao tadašnjem britanskom premijeru Toniju Bleru da ne želi da ga svijet doživljava kao nekoga ko se protivi NATO savezu, ali je zato tadašnji ruski ministar odbrane Igor Sergejev rekao svojim kolegama u Sjevernoatlantskoj alijansi da bi dalje širenje pakta bila velika politička greška na koju bi Moskva odgovorila.
 
Dvije decenije kasnije, kada je NATO počeo da forsira širenje na istok uprkos upozorenjima iz Moskve i obećanjima Zapada, Rusija je pokrenula specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.
 
Bivši britanski premijer vjerovao je i da je Putin u srcu "ruski patriota" koji zaslužuje mjesto među čelnim ljudima svijeta, pokazala su nedavno objavljena dokumenta britanske vlade.

Kada se Bler sastao sa tadašnjim potpredsjednikom SAD Dikom Čejnijem u Kamp Dejvidu, u bilješci sa tog sastanka se navodi da je Bler opisao Putina kao "ruskog patriotu" sličnog "mentalnog sklopa" kao bivši francuski predsjednik Šarl de Gol i, svjestan Putinovog "niskog rejtinga u SAD" ocjjjjjjenio da bi bilo "dobro dati Putinu mjesto na čelu stola svjetskih lidera i ohrabrivati ga da stremi zapadnim vrijednostima i zapadnom ekonomskom modelu".
 
U bilješkama se dodaje da je Bler komentarišući planove američke protivraketne odbrane, smatrao "da će se od Putina najbolji odgovor dobiti ako se prema njemu ponaša sa izvjesnim poštovanjem, istovremeno ga sprečavajući da povuče evropske članice (NATO) alijanse od SAD".
 
Dokumenti takođe pokazuju da je uoči državne posjete Putinu 2003. godine, Dauning strit razmatrao ruske prijedloge za gasovod koji bi snabdjevao Holandiju, Švedsku i Veliku Britaniju preko Belorusije.
 
Putin je rekao Bleru da bi to "bio veliki poduhvat, ali da će obezbjediti stabilno snabdjevanje u narednim decenijama", prema izvještaju o sastanku dvojice muškaraca u Moskvi 2001.
 
Iza kulisa zvaničnici su bili zabrinuti da je ruski predsjednik sa sobom donio teret hladnog rata i da nije ispoštovao mnoge obaveze koje je dao britanskom premijeru na međunarodnim samitima.

U informativnoj belešci Dauning strita iz 2001. pod naslovom "Putinov napredak" navodi se da je uprkos "toplini Putinove retorike o bliskim vezama" između dvije zemlje, došlo do ponovnog oživljavanja ruske špijunaže protiv Ujedinjenog Kraljevstva.
 
"Prisustvo ruskih obavještajnih službi u Velikoj Britaniji je na nivou hladnog rata i oni nastavljaju da pokušavaju da postavljaju aktivne i neprijateljske oficire da rade protiv britanskih interesa širom svijeta", navodi se u saopštenju.
 
Isto tako, dokumenta su pokazala da su uvjeravanja koja je Putin dao Bleru, uključujući ono da će Moskva prestati da podržava iranski nuklearni program i da će podržati tvrdi pristup Zapada u obračunu sa iračkim liderom Sadamom Huseinom bila "neistinita", pišu "Fajnenšl tajms" i "Tajms".
 
Britanski mediji prenose i dijelove dokumenata iz Kjua u kojma se navodi da je italijanski premijer Silvio Berluskoni želio da pošalje Putina da riješi krizu između Indije i Pakistana koja je pretila da preraste u rat, ali su njegovu ideju NATO lideri na čelu sa tadašnjom državnom sekretarkom SAD Kondolizom Rajs odbacili kao "užasnu ideju".
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )