Foto: Pexels
Kuvanje tjestenine na prvu se čini kao relativno jednostavan proces u kojem nema mjesta za pogreške - zakuvamo vodu, u nju stavimo tjesteninu, kuvamo onoliko minuta koliko piše na pakovnju tjestenine i to je to. Ipak, i tu postoji jedna greška koju mnogi prave, a da toga nisu ni svjesni.
Najgore što se može dogoditi pri kuvanju tjestenine je da se tjestenina zalijepi za lonac, ili još gore, da se slijepi jedna za drugu, pa mnogi prilikom kuvanja u vodu dodaju i ulje. Suprotno popularnom uvjerenju, dodavanje ulja prilikom kuvanja definitivno neće spriječiti lijepljenje tjestenine.
I ne samo to - ako dodate ulje u tjesteninu, ona će nakon kuhanja biti masna, što znači da se umak neće lako priljubiti za tjesteninu, pa samim tim jelo neće biti toliko sočno.
Šta napraviti umjesto dodavanja ulja?
Jedan od razloga zbog kojih se tjestenina tako lako lijepi je to što prilikom kuvanja u vodu ispušta skrob. Preporučeni omjer je 1 litar vode na 100 grama tjestenine. Korištenjem ispravne količine vode koncentracija škroba biće dovoljno niska i rizik od lijepljenja će se znatno smanjiti.
Osim toga, miješanje je najbolja tehnika za sprečavanje lijepljenja. Ubacite tjesteninu u kipuću vodu, a zatim smanjite vatru da lagano ključa. Ne morate miješati sve vrijeme, samo pazite da dobro promiješate nekoliko puta na početku, u sredini i na kraju kuvanja, prenosi Index.