Foto: Nasser Muhsen Bin Tooq/Department of Archaeology and Tourism of Umm al-Quwain

Stari hrišćanski manastir, najvjerovatnije sagrađen prije nego što se islam raširio po Arabijskom poluostrvu, pronađen je na ostrvu kod obale Ujedinjenih Arapskih Emirata.


„To je zaista fascinantno otkriće, na neki način radi se o skrivenoj istoriji, o nečemu što nije široko poznato“, kaže Timoti Pauer, profesor arheologije na Univerzitetu Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Manastir na ostrvu Sinija, delu emirata Um el Kajvain, baca novo svetlo na rano hrišćanstvo na obalama Persijskog zaliva. To je drugi takav manastir pronađen u UAE i star je najverovatnije 1.400 godina, što je mnogo prije nego što je ta država nastala kao Ujedinjena.



Manastir u UAE sagrađen prije nastanka islama

Dva manastira ostala su izgubljena za istoriju u pijesku, a naučnici vjeruju kako su oni dokaz da su hrišćani na ovom prostoru postepeno prelazili u islam kako je ta religija postala dominantna u regionu, piše AP

Danas su hrišćani manjina na prostoru Bliskog Istoka, a Timoti Pauer, arheolog koji je učestvovao u otkrivanju ovog manastira, kaže da su UAE danas pravi melting pot nacija.

„Činjenica da se tako nešto dešavalo ovdje i prije više od 1.000 godina je zaista izuzetna“, kaže Pauer.

Manastir se nalazio na ostrvu Sinija, udaljenom pedesetak kilometara od Dubaija

Ostrvo, čije ime u prevodu znači „trepćuća svjetla“, vjerovatno zbog sunčevih odbljesaka, ima nekoliko velikih pješčanih sprudova. Na jednom od njih, na sjeveroistoku ostrva, arheolozi su pronašli manastir.

Datiranje na osnovu ugljenika otkrilo je da je manastir sazidan između 534 i 656. godine, dok je islamski prorok Muhamed rođen oko 570, a umro je 632. godine poslije osvajanja Meke u današnjoj Saudijskoj Arabiji.



Dom za episkopa pored manastira

U ostacima manastira, koji je imao jednobrodnu crkvu, nađeni su oltar krstionica, posude za pričesno vino, pećnice za pečenje nafore...

Pored samog manastira otkrivena je druga zgrada sa četiri sobe, najverovatnije dom za igumana ili čak episkopa rane crkve.

Ostrvo je u vlasništvu vladajuće porodice UAE, koja štiti nalazišta i finansira istraživanje arheoloških lokaliteta, Samo stotinak metara dalje nalazi se i nekoliko zgrada za koje se vjeruje da su bile naselje koje je postojalo prije širenja islama.

Na drugim dijelovima ostrva nalaze se velika brda odbačenih školjki iz lova na bisere, a na njemu je i selo koje su Britanci digli u vazduh 1820. Godine, prije nego što je region postao dio onoga što je bilo poznato kao Trucijalne države, preteča UAE. Uništenja tog sela dovela su do stvaranja današnjeg naselja Um el Kajvain na kopnu.

Crkve i manastiri duž Persijskog zaliva

Istoričari kažu da su se prve crkve i manastiri širili duž Persijskog zaliva do obala današnjeg Omana i sve do Indije. Arheolozi su pronašli druge slične crkve i manastire u Bahreinu, Iraku, Iranu, Kuvajtu i Saudijskoj Arabiji.

Početkom devedesetih godina 20. veka, arheolozi su otkrili prvi hrišćanski manastir u UAE, na ostrvu Sir Bani Jas, koje je danas rezervat prirode i na kom su luksuzni hoteli na obali Abu Dabija, u blizini saudijske granice. I oni su iz istog perioda kao i manastir na ostrvu Sinija.

Arheolog Timoti Pauer navodi da na ovim mjestima postoje dokazi naseljavanja još iz perioda od prije 10.000 godina
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )