Foto: Telegram

Nakon objavljenog snimka gdje ukrajinski vojnik siječe slaninu na Kuranu a potom je pali, nekima je nakon reakcija na taj video snimak očito bilo strašno stalo da isti efekat postigne sa iskonstruisanim snimkom ili da obesmisli prethodni!

Naime,na Twitteru je Rusko ministarstvo vanjskih poslova podijelilo snimak koji je cijeli dan vrtio se po ruskim telegram kanalima a na kojem navodno ukrajinski vojnici zaustavljaju automobil u prolazu s civilima, zatim ih vrijeđaju, plaše dijete u autu i otvaraju vatru upozorenja.
 
Ministarstvo je to popratilo komentarom da će nacisti uvijek biti nacisti. Kada je otkriveno da je videosnimak namješten, tweet je izbrisan bez komentara.
 
Moglo se vidjeti kako vojni automobil pretiče civilni automobil i prisiljava ga da se zaustavi. Nakon toga, iz automobila izlaze dva vojnika, a jedan od njih prilazi civilnom automobilu i počinje vrijeđati vozača. On plaši ženu, a dijete plače, te se nakon toga vojnik potom povlači iz automobila i otvara vatru upozorenja.
 

- Jednom cinkaroš, zauvijek cinkaroš. To je teror u kojem žive Ukrajinci. Vojnik je ženu nazvao svinjom i prljavštinom samo zato što je govorila ruski - stajalo je u komentaru ruskog ministarstva.
 
Međutim sam videosnimak ima nekoliko propusta, istraživačka platforma GeoConfirmed potvrdila je da je videosnimak snimljen u regiji Donjecka i 30 kilometara od najbliže linije. Odnosno na mjestima koja trenutno kontroliraju Rusi te Ukrajinci ne mogu biti na snimci.
 
Postoje i druga odstupanja, odnosno prema Unian-u, pokazalo se da je vojni automobil zapravo ruski. Ne pristaje ni žuta traka koju vojnici nose na rukama.

Zašto ga cafe.ba nije prenio!

Namješteni video snimci su redovna pojava na Telegramu! Juče smo imali priliku u našem serijalu UŽIVO da vidimo snimak uništenja kolone kod Bahmuta a koji su Ukrajinci pustili u segmentima kao uništenje ruske kolone kod Harkova! Kod te kolone je bilo sumnjivo prisustvo "civilnih" vozila korištenih za vojne potrebe tako da smo je "raskrinkali"!

Na ukrajinska falš videa smo već oguglali,barem jedan dnevno, pa svaki video analiziramo! Kod pomenutog videa "lampica" je bila "kamera u automobilu",nikakva geolokacija nije bila potrebna!

U Ukrajini je skoro godinu dana zabranjena! Izvor je bio problematičan i anoniman a koji su prenijeli mnogi dobri i standardni mediji! U zapadnim medijima i medijima u regionu koji  "simpatišu" /naravno "bez interesa"/ jednu od strana,objavljeno je da je Rusko ministarstvo vanjskih poslova "objavilo" pomenuti video! Apsolutno netačno, Rusko ministarstvo vanjskih poslova je "nasjelo" na isti!  

Zbog naše "specifične" uređivačke politike, prinuđeni smo da kroz iglene uši provlačimo svaku vijest a u principu najlakše bi bilo lagati vas,tipa: "Rusi izgoriše ko rasada"; Nemaju oružja,šalju krntije;  Gađaju praćkama; Ašovima napadaju i slično... Što?

Njih neće niko ganjati za širenje lažnih vijesti!

Mogu do mile volje da pišu i da se daju mašti na volju,samo je bitno izabrati "pravu stranu"!

Onima koji tako ne rade a koji nisu na "donatorskom spisku" od ranije su namijenjene svakodnevne kontrole, "traženje dlake u jajetu",ma prije "picajzle", od kojekakvih faktčekera koji gle čuda "propuštaju" gomilu lažnih informacija svakodnevno na "podobnim" medijima u regionu i svijetu a vezano za situaciju u Ukrajini!

Nama ostaje da svako jutro pošaljemo "selam" u jednu susjednu zemlju i "momcima i đevojkama" koji nas redovno "prate"!

I jedno pitanje za njih: U mladosti nismo podnosili istok radi cenzure i ispiranja mozga, zašto gospodo smatrate da će sada biti drugačije kada cenzura dolazi sa druge strane?


Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )