Foto: nezavisne.com
Predstavnici neformalne grupe studenata "Hoćel` ta promjena - HTP" okupili su se danas ispred zgrade Vlade Federacije BiH (FBiH) u Sarajevu izražavajući nezadovoljstvo zbog nedopustive ćutnje i izostanaka reakcije vlasti nakon katastrofalnih klizišta i poplava koje su u oktobru prošle godine pogodile Donju Jablanicu, Konjic i Fojnicu.
Okupljeni studeni naglasili su da traže krivičnu ali i političku i materijalu odgovornost za katastrofalno stanje i brigu nadležnih nakon klizišta i poplava.
Naglašavaju da neko mora preuzeti odgovornost i da oni neće odustati dok se to ne desi uzvikujući poruke "Nećemo stati".
Uzvikivali su i "Hoćemo pravdu, pravda, pravda, Hoćel ta promjena", "Hoćemo istrage".
Okupljene studente svojim prisustvom podržali su i građani Sarajeva.
Nosili su transparente s porukama "Koliko još građana treba stradati da bi se nešto promijenilo?", "Gdje su pare?, "Studenti pišu povijest", "Padaj silo i nepravdo", "Možda niste krivi za kišu, ali jeste za sve poslije nje".
Ova neformalna grupa studenata je kao razlog protesta navela katastrofalno i poražavajuće stanje u koje su dovedeni stanovnici Donje Jablanice, kao i okoline Fojnice i Konjica.
Oni podsjećaju da je u oktobru 2024. godine 29 osoba, uključujući dvije nerođene bebe, izgubilo živote u poplavama koje su zadesile okolinu Jablanice, Konjica i Fojnice.
Istakli su u svom obraćanju da ni šest mjeseci nakon što je u katastrofalnom nevremenu u Donjoj Jablanici, u opštini Jablanica, poginulo 19 ljudi za to niko nije odgovarao.
Naglašavaju da je ostalo nejasno šta su istražioci utvrdili kada je riječ o poslovanju kamenoloma iznad ovog naselja, niti da li nekog terete za ovu strašnu tragediju koja se dogodila u noći između 3. i 4. oktobra.
"Ne samo što Vlada FBiH nije odgovorila na naše zahtjeve koji se odnose na katastrofalne poplave, već nije odgovorila ni na zahtjeve i molbe stanovnika ovih područja. Posebno je to vidljivo u Donjoj Jablanici, gdje su mještani potvrdili da ih niko iz Vlade FBiH nije posjetio, već tek nakon popravke dijela željezničke pruge, kako bi se uslikali. To je sve", istakli su organizatori.
Dodaju da su forenzičari utvrdili da je za žrtve bilo kobno zapušenje grkljana i dušnika zemljom i muljem ili su stradale od mehaničkih povreda, odnosno teških preloma od stijena i drugog materijala koji je padao po njima.
Naglasili su da Kantonalno tužilaštvo Hercegovačko- neretvanskog kantona odugovlači istragu. Uz poruke "Gdje su pare", naglasili su da žele znati gdje su završila sredstva od donacija.
Studenti su poručili da je dosta bilo šutnje i da je vrijeme je da se probudi bosanski inat.
Studenti su predali svoje zahtjeve u zgradi Vlade Federacije BiH, a sada čitaju imena svih žrtava iz oktobra prošle godine, naglasivši da su poginuli zbog nemara sistema.