Foto: RTRS
Sjedinjene Države prešle su prag od sedam miliona oboljelih od virusa korona, pokazuju podaci Univerziteta "Džons Hopkins".
Nakon što je pandemija na početku najteže pogodila područje Njujorka, a zatim tokom ljeta jugoistok i jugozapad zemlje, sada se širi u gradovima s mnogo manjom populacijom u srcu zemlje, često u njenim konzervativnim dijelovima gdje se veliki broj stanovnika protivi nošenju maski, prenosi Glas Amerike.
Širenje zaraze sada izaziva nove probleme u bolnicama, školama i univerzitetima na srednjem zapadu i zapadu SAD.
U Viskonsinu je prošle nedjelje u prosejku bilo registrovano više od 2.000 novozaraženih dnevno, u poređenju sa 675 tri sedmice ranije. Broj hospitalizacija u toj državi je na najvišem nivou od naglog širenja virusa korona u SAD u martu.
U Oklahomi i Misuriju se redovno bilježi 1.000 novih slučajeva dnevno, a guverner Misurija Majk Parson, koji se oštro protivi nošenju maski, testiran je pozitivno ove nedjelje.
Ogromna stopa broja pozitivnih testova bilježi se i u Јužnoj Dakoti, Ajdahu i Ajovi, prenosi agencija AP.
U Sjedinjenim Državama se prosečno registruje više od 40.000 novih slučajeva kovida-19 dnevno. Taj broj je značajno manji od vrhunca zabilježenog tokom ljeta od gotovo 70.000, ali je i dalje zabrinjavajući.
Broj žrtava korona virusa u zemlji je ove nedelje premašio 200.000, što je najviše u svijetu.
Na srednjem zapadu i zapadu, bolnice u Springfildu u Misuriju su na ivici kapaciteta zbog naglog rasta broja oboljelih.
Direktori dvije bolnice u Ajdahu upozorili su ove nedjelje da su njihovi objekti blizu da budu preopterećeni zbog pacijenata oboljelih od virusa korona.
Sve više problema ima i u školama. Desetine učenika u Ajovi završilo je u karantinu ove nedjelje zbog rasta broja slučajeva, dok je stopa pozitivnih testova u jednom okrugu premašila 30 odsto.
U susjednom okrugu, stopa pozitivnih testova bila je 27 odsto, a više od 200 učenika i nastavnika je u izolaciji ili karantinu nakon što je 18 učenika i zaposlenih u školi testirano pozitivno. U tom okrugu, nastava se i dalje drži u učionicama, ali uz nove mjere socijalnog distanciranja.
Širenje virusa korona postalo je uobičajena pojava i u univerzitetskim kampusima širom zemlje, od povratka studenata. Zvaničnici strahuju i zbog novih problema koje bi mogao da izazove početak fudbalske sezone. Gradovi u kojima se nalaze koledži preduzimaju sve oštrije korake da se suzbiju žurke i gužve u barovima.
U gradu u kojem se nalazi Univerzitet Oklahome, ove nedjelje je izglasano obavezno nošenje maski na žurkama na zatvorenom ako je prisutno više od 25 osoba. Mjera je uvedena uprkos protivljenju javnosti.