Foto: Open Source Centar

Rusija je od marta ove godine isporučila Sjevernoj Koreji više od milion barela nafte, što je utvrđeno analizom satelitskih snimaka koju je proveo britanski Open Source Centre, nezavisna istraživačka organizacija.

Prema analizi, nafta se koristi kao plaćanje za oružje i vojnike koje je Pjongjang poslao Moskvi radi podrške u ratu u Ukrajini, saopćili su stručnjaci i britanski ministar vanjskih poslova David Lammy za BBC.

Ovi transferi krše sankcije UN-a, koje zabranjuju prodaju nafte Sjevernoj Koreji, osim u minimalnim količinama, kako bi se ograničio njen razvoj nuklearnog programa.

Satelitski snimci, ekskluzivno podijeljeni s BBC-jem, pokazuju dolazak sjevernokorejskih tankera na terminal u ruskom Dalekom istoku čak 43 puta u proteklih osam mjeseci. Tankeri su zabilježeni kako dolaze prazni, a odlaze gotovo puni.

Nafta ključna za vojni aparat Sjeverne Koreje

Sjeverna Koreja, kojoj je dozvoljeno da godišnje primi najviše 500.000 barela rafinirane nafte prema sankcijama UN-a, troši znatno više – oko devet miliona barela godišnje. Analitičari tvrde da je nafta isporučena iz Rusije stabilizirala ekonomiju zemlje, omogućivši lakše upravljanje vojskom i proizvodnju municije.

Stručnjaci upozoravaju da su ovi transferi dio sve bliže saradnje Moskve i Pjongjanga.

"Ovo je nafta za projektile, artiljeriju i vojnike," izjavio je Hugh Griffiths, bivši šef panela UN-a za praćenje sankcija. Kršenje sankcija i zabrinutost za globalnu sigurnost Rusija je u martu ove godine ukinula UN-ov panel za praćenje sankcija, omogućivši nesmetane isporuke nafte sankcioniranim sjevernokorejskim brodovima. Stručnjaci ocjenjuju da je ovaj potez pokazatelj sve većeg prezira prema međunarodnim pravilima. Pored nafte, procjenjuje se da je Sjeverna Koreja poslala 16.000 kontejnera oružja Rusiji, dok su njeni vojnici raspoređeni na bojištu u Ukrajini. Južna Koreja upozorava na moguće uzvraćanje usluga od strane Moskve, poput dijeljenja naprednih vojnih tehnologija s Pjongjangom, što bi moglo dodatno destabilizirati regiju.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )