Foto: Nezavisne

Biti vlasnik automobila nije jednostavno.

Potrebno se kvalitetno brinuti o njemu, kako se san ne bi pretvorio u noćnu moru. 

Mnogi svjesno ili nesvjesno griješe u odnosu prema automobilu, ne pružaju mu potrebno, a svaki propust vraća se poput bumeranga. Tada najčešće strada novčanik, jer se svaki propust plaća dvostruko. 

Stoga smo izdvojili šest najčešćih grešaka kojima vlasnici uništavaju svoj automobil.

1. Ignorisanje "Check engine" indikatora

Indikator 'Check engine' nije prolazna greška, koja se danas pojavila, a od sutra neće više nikad. Svaki put kad se aktivira potrebno joj je posvetiti posebnu pažnju, jer ignorisanje može rezultirati skupim popravkom.

2. Neredovna zamjena ulja i filtera

Ulje je za motor poput krvi za ljudsko tijelo. Ključno je za ispravan rad i nikako nije preporučivo premašivati tvornički propisan interval zamjene. 

Mnogi smatraju kako je jedino važno da ulja ima dovoljno, a pritom ne uzimaju u obzir da vremenom svojstva ulja opadaju. Zamjena filtera jednako je važna, jer on sprečava da nečistoće prodiru prema vitalnim dijelovima.

3. Zanemarivanje stanja guma

Hronična besparica razlog je zbog kojeg mnogi ne vode računa o starosti i stanju guma, nego se samo fokusiraju na dubinu profila. 

Uvijek je važno imati na pameti da je cijeli automobil u kontaktu s podlogom na površini manjoj od četiri razglednice. 

Sigurnost vožnje uvelike ovisi o stanju guma, a stanje gume direktno je povezano sa starošću, dubinom profila i ispravnim tlakom.

4. Preskakanje servisnog intervala

Proizvođač je raspored servisa i opseg poslova na njima propisao s razlogom pa nikakve improvizacije nisu dobre. 

Inžinjeri koji su bili angažovani na razvoju pojedinog modela automobila dobro su upoznati s projektiranom trajnošću pojedinog sklopa pa ako želite izbjeći neugodna iznenađenja držite se toga što su propisali.

5. Loša higijena automobila

Još u vrtiću tete su nas učile kako je čistoća pola zdravlja. Isto se odnosi i na automobil. Održavanje čistoće višestruko će se vratiti. 

Lakše je uočiti nepravilnosti, a iznimno je važno i na vrijeme ukloniti sve čestice koje bi posljedično mogle izazvati štetu. 

To se posebno odnosi na detaljno pranje nakon zimskih uslova zbog soli kojom se posipaju ceste, a koja na višim temperaturama nagriza lak i time omogućava napredovanje korozije.

6. Nemaran ste vozač

Nezavisno o tome kakvu su uslovi na cesti, prema automobilu se uvijek treba odnositi s pažnjom i poštovanjem. 

Svi nagli pokreti, jurnjava s hladnim motorom, gašenje vrućeg, škripa guma, bespotrebno naglo kočenje, naleti na rupe i neravnine… 

Nemaran vozač takvim pristupom višestruko, a nepotrebno, povećava potrošnju svih vitalnih sklopova te trajno nanosi štetu automobilu. Razlike mogu biti tolike da automobil sa 100.000 km bude u osjetno gorem stanju od istog takvog modela, u dobrim i savjesnim rukama sa 300.000 km.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )