Foto: x.com
Po povratku na mjesto predsjednika SAD-a, Donald Trump popisao je nekoliko izvršnih naloga, a neki od njih su privukli veliku pažnju.
BBC navodi šest Trumpovih poteza koje treba s oprezom promatrati, istovremeno objašnjavajući može li ih Trump, u skladu s ovlastima predsjednika, provesti u djelo.
1. Proglašavanje narkokartela ‘stranim terorističkim organizacijama’
BBC ovu uredbu ocjenjuje kao ‘izazovnu’.
Uredba tvrdi da su karteli “sudjelovali u kampanji nasilja i terora” diljem hemisfere i preplavili SAD kriminalom te stoga predstavljaju sigurnosni rizik za SAD.
Nadalje, u uredbi se navodi da je politika SAD-a “osigurati potpunu eliminaciju” ovih skupina u SAD-u. Njime se američkim agencijama daje 14 dana da daju preporuke o tome koje skupine trebaju biti označen te da se pripreme ubrzati uklanjanje pojedinaca iz SAD-a.
Izazovi i posljedice
Označavanje kartela terorističkom skupinom moglo bi otvoriti vrata kaznenom progonu američkih građana ili čak legitimnih tvrtki za koje se utvrdi da su na neki način povezane s tim skupinama. Imenovanje bi također moglo zategnuti odnose sa zemljama.
Što se tiče potencijalnog utjecaja, označavanje ovih skupina kao stranih terorističkih organizacija moglo bi se u konačnici upotrijebiti za opravdanje vojne akcije protiv ciljeva u Meksiku ili drugim zemljama u kojima djeluju slične skupine.
Određivanje bi također moglo dovesti do toga da američka savezna vlada posveti više resursa i poboljšanih pravnih alata za borbu protiv kartela i drugih bandi, te da prati njihove poslovne i financijske interese s obje strane granice.
“Materijalna potpora” tim skupinama bila bi zločin, ali ostaje nejasno što bi to moglo točno značiti. U teoriji, to bi moglo značiti da bi trgovci drogom i korisnici, uključujući građane SAD-a, mogli biti optuženi za pomaganje teroristima.
2. Povlačenje iz Pariškog klimatskog sporazuma
BBC ovu uredbu ocjenjuje kao provedivu.
Izvršnom uredbom se od američkog veleposlanika pri UN-u traži da “odmah” podnese službeni pismeni zahtjev za povlačenjem iz Pariškog klimatskog sporazuma.
Potencijalni utjecaj
SAD je odgovoran za oko 11% globalnih emisija stakleničkih plinova, što ga čini drugim najvećim zagađivačem iza Kine. To šteti globalnim nastojanjima da se ograniče emisije.
Moguće povlačenje SAD-a ranije je pokrenulo pitanja povjerenja u klimatsko vodstvo i pitanja o tome je li sam sporazum bio učinkovit. Povlačenje je također u skladu s Trumpovim ciljem da poveća domaću proizvodnju nafte i plina, iako je SAD već najveći proizvođač i jednog i drugog u svijetu.
3. Ukidanje državljanstva po rođenju
BBC ovu uredbu ocjenjuje kao teško isporučivu
Ova naredba ima za cilj ukinuti dodjeljivanje državljanstva po rođenju za djecu rođenu u SAD-u od roditelja imigranata koji su u zemlji ilegalno, kao i za djecu rođenu od roditelja koji su u zemlji privremeno.
Ovo načelo dodjeljivanja državljanstva po rođenju je utvrđeno Ustavom SAD-a, a već se raspravlja o pravnim izazovima. Prema jednom od njih, uredba je “neustavna i ponižava temeljne američke vrijednosti”.
“O tome će na kraju odlučiti sudovi. To nije nešto o čemu Trump može odlučiti sam”, rekao je za BBC Saikrishna Prakash, ustavni stručnjak.
Kakav je potencijalni utjecaj?
Trump je zaprijetio masovnim deportacijama, koje bi mogle uključivati one kojima je oduzeto pravo na državljanstvo ako Trump uspije u provedbi ove izvršne mjere.
O pravnim slučajevima bi na kraju mogao odlučiti Vrhovni sud SAD-a, što bi moglo potrajati dugo.
4. Povlačenje iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)
BBC ovu uredbu ocjenjuje kao isporučivu.
U uredbi se navodi da se SAD povlači “zbog lošeg postupanja tijekom pandemije covida-19”. Ovo je drugi put da je Trump naredio povlačenje SAD-a iz WHO-a. On je započeo proces, a Joe Biden je kasnije poništio odluku nakon preuzimanja dužnosti.
Izlazak SAD-a neće stupiti na snagu do 2026., a za to će biti potrebno odobrenje Kongresa. Svjetski javnozdravstveni stručnjaci izlazak SAD-a iz WHO-a nazivaju katastrofalnim.
Od 196 država članica, SAD je daleko najveći pojedinačni financijer. Moguće je da bi financiranje moglo nestati gotovo preko noći i to bi moglo utjecati na sposobnost WHO-a da odgovori na hitne slučajeve.
5. Preimenovanje Meksičkog zaljeva
BBC ovu uredbu ocjenjuje kao isporučivu.
Uredbom se želi Meksički zaljev preimenovati u “Američki zaljev”. Trump može promijeniti naziv Zaljeva na službenim dokumentima američke vlade, a to se već dogodilo na nekim dokumentima.
Trump ne može prisiliti druge zemlje ili tvrtke da promijene ime. Na primjer, trenutno je još uvijek označen kao Meksički zaljev na Google kartama.
Posljedice
Meksiko bi mogao pokrenuti službeni spor, a saveznici SAD-a i Meksika mogli bi biti uhvaćeni u diplomatsku svađu između dviju zemalja.
Kao odgovor na naredbu, predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum rekla je da ga SAD može nazvati “Američkim zaljevom”, ali to neće promijeniti kako ga Meksiko i ostatak svijeta nazivaju.
6. SAD priznaje dva spola, muški i ženski
BBC ovu uredbu ocjenjuje kao izazovnu.
Uredbom se proglašava da SAD priznaje samo dva spola, muški i ženski, te se navodi da će savezna vlada koristiti termin spolni, a ne rodni identitet.
BBC navodi da će vjerojatno biti pravnih izazova. Human Rights Campaign, koja zastupa LGBTQ+ osobe, izjavila je da će se “boriti protiv ovih štetnih odredbi svime što imamo”.
Posljedice
Ovo bi moglo završiti na Vrhovnom sudu SAD-a koji bi, sa svojom konzervativnom većinom, mogao presuditi u Trumpovu korist.
Grupe za prava transrodnih osoba kažu da bi trans žene mogle biti izložene povećanom riziku od nasilja. Službeni identifikacijski dokumenti, uključujući putovnice i vize, morali bi navesti je li osoba “muškarac” ili žena”. Građani SAD-a više ne bi mogli odabrati “X” kao treću opciju.