Foto: avaz
Pripadnici SIPA-e pretresli su danas kancelariju još aktualnog državnog tužioca Dubravka Čampare te kancelariju direktora Federalne uprave policije Vahidina Munjića, saznaje Istraga.ba. Tužiocu Čampari su oduzeti i mobilni telefoni. Telefoni su oduzeti i bivšim saradnicama tužioca Čampare koji 30. aprila ove godine, nakon ostavke, i formalno napušta Tužilaštvo BiH.
Ovi pretresi realizirani su po naredbu Suda BiH izdatoj na zahtjev Tužilaštva BiH koje je započelo provjere o sumnjivim odlukama tužioca Čampare.
Krivični predmet
Podsjećamo, krajem marta ove godine, glavni državni tužilac Milanko Kajganić prebacio je tužioca Čamparu u Odjel za ratne zločine nakon što su Tužilaštvu BiH dostavljeni dokazi o njegovim vezama sa Aleksandrom Mičićem zvanim Aco Makedonac, biznismenom iz Istočnog Sarajeva koji je povezan sa organiziranim kriminalom. Istog dana kada je "preraspoređen", protiv tužioca Čampare je formiran krivični predmet, a o svemu je obaviješten i Ured disciplinskog tužioca. Nakon što je postalo izvjesno da će protiv njega biti podignuta disciplinska tužba, Čampara je podnio ostavku na mjesto tužioca kako bi se mogao upisati u advokate. VSTV je donio odluku o njegovom razrješenju, a ona stupa na snagu 30. aprila ove godine.
Današnji pretresi u FUP-u povezani su sa predmetom koji protiv tužioca Čampare provodi Tužilaštvo BiH. Konkretno, sumnja se da je Čampara u saradnji sa vd. direktorom FUP-a Vahidinom Munjićem pokušavao diskreditirati svjedoke u predmetu Black Tie koji se odnosi na narko kartel Edina Gačanina Tita.
Jedan od sumnjivih predmeta u kojima je Dubravko Čampara postupao je i takozvani slučaj Kečeri. Ukratko, dok je još bio ministar FMUP-a Dubravkov brat Aljoša Čampara nabavio kečere, uređaje koji su služili za presretanje telekomunikacija. Kada je Tužilaštvo BiH, u okviru predmeta Black Tie počelo provjeravati nabavku “kečera”, porodica Čampara je krenula u akciju. Tako je bivši ministar FMUP-a Aljoša Čampa naredio aktualnom v.d. direktoru FUP-a Vahidinu Munjiću da podnese prijavu Tužilaštvu BiH u vezi sa slučajem kečer. Predmet je, naravno, zadužio Aljošin brat Dubravko Čampara koji se, potom, proglasio nenadležnim, te je predmet spustio Tužilaštvu Kantona Sarajevo, gdje ga je zadužila tužiteljica Nina Šahinpašić, bliska prijateljica tužioca Čampare. Cilj ove istrage je bio diskreditacija Ibrahima Bešlije i Marine Zović, inspektora FUP-a koji su svjedočili kako su pripadnici Specijalne jedinice FUP-a kojom rukovodi Čamparin prijatelj Mustafa Selmanović 2016. godine čuvali narko bossa Edina Gačanina Tita prilikom njegove posjete Bosni i Hercegovini. Da je u pitanju dobro organizirana grupa, pokazuje činjenica da su se danas, na pretresu kancelarije u FUP-u, u svojstvu braniteljica Vahidina Munjića pojavile Denisa Gačanin, bivša saradnica Dubavka Čampare, i Alena Begović, kćerka šefa Specijalne jedinice FUP-a Mustafe Selmanovića.
Drugi predmet koji se odnosi na Dubravka Čamparu je pokušaj ubistva u Istočnom Sarajevu. Aljoša Čampara je posljedniih godina intenzivno sarađivao sa Acom Makedoncem, a njihov biznis se odnosi na građevinu, odnosno ugradnju plastične stolarije koju proizvodi firma iza koje stoji ovaj visokopozicionirani kadar NiP-a. Prije tačno godinu dana Istraga.ba je objavila kako je Dubravko Čampara pokušao zataškati pokušaj ubistva u koji je bio umiješan Aco Makedonac.
“U pitanju je nužna samoodbrana”, napisat će državni tužilac Dubravko Čampara u svom dopisu upućenom Okružnom tužilaštvu Istočno Sarajevo.
Ovo “nužna samoodbrana” odnosilo se na Aleksandra Mičića, ugostitelja iz Istočnog Sarajeva, poznatog po nadimku Aco Makedonac. Njegovo ime se spominje u Sky aplikaciji u kontekstu trgovine drogom. Državni tužilac Dubravko Čampara je zadužo predmet protiv Makedonca. Toj istrazi dodat je i događaj iz noći između 1. i 2. januara 2022. godine kada je Aleksandar Mičić teško ranio Aleksandra Sikimu. Čampara će to ranjavanje okarakterisati kao Mičićevu nužnu samoodbranu i o tome obavijestiti pravosuđe u Istočnom Sarajevu.
Naime, u noći između 1. i 2. januara 2022. godine Aleksandar Mičić zvani Aco Makedonac teško je ranio Aleksandra Sikimu. S obzirom na to da je bila dežurna te noći, predmet je zadužila okružna tužiteljica Jasmina Habul, inače bivša saradnica tužioca Dubravka Čampare. Kako je ovo djelo okarakterisano kao pokušaj ubistva, državni tužilac predmet Makedonac “povlači” iz Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo kako bi ga “pripojio” svojoj “opsežnoj istrazi” usmjerenoj “protiv” Ace Makedonca.
Vještačenje telefona
Nedugo nakon toga tužilac Čampara predmet vraća u Istočno Sarajevo uz napomenu da Aleksandar Mičić nije pokušao ubiti Aleksandra Sikimu, već da je to bila “nužna samoodbrana”. Međutim, plan tužioca Čampare nije uspio. Početkom februara ove godine Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu podiglo je optužnicu protiv Sikime i Makedonca. Obojica su optuženi da su počinili krivično djelo – ubistvo u pokušaju. Nadležno sud je potvrdio ovu optužnicu, što dodatno potvrđuje sumnje da je Čampara pokušao Acu Makedonca spasiti krivičnog progona.
Optužnica protiv Ace Makedonca je potvrđena 3. marta ove godine.
Treći sumnjivi predmet zbog kojeg je tužiocu Čampari oduzet telefon je slučaj "Black Tie", u okviru kojeg su uhapšeni saradnici Edina Gačanina Tita. Naime, vještačenjem telefona biznismena Gordana Memije (kum Elmedina Konakovića), utvrđeno je da je neposredno prije akcije Black Tie tužilac Čampara nekoliko puta zvao Memiju. Neposredno nakon posljednjeg poziva, Memija je na istom telefonu pretraživao ime Sanjin Kulenović. U pitanju je, naravno, državni tužilac koji je nekoliko dana kasnije izdao naredbu za hapšenje Gordana Memije, Mustafe Selmanovića, Vahidina Munjića i drugih saradnika narko kartela. Kao glavni branilac u ovom predmetu pojavio se Mirsad Crnovršanin, advokat koji je prije odlaska u advokaturu bio saradnik tužioca Dubravka Čampare i koji ima zajedničku advokatku kancelariju sa Maidom Čampara, suprugom državnog tužioca Dubravka Čampare.