Foto: Facebook
Ne stišava se bura oko nastupa dvije bokserke na Olimpijskim igrama u ženskoj konkurenciji koje su zapravo biološki muškarci.
Imane Khelif iz Alžira i Lin Yu-ting iz Tajvana su već diskvalifikovane sa ženskog Svjetskog prvenstva 2023., no sada IBA ne vodi olimpijsko boksersko takmičenje u Parizu, već MOO.
Nakon svega IBA se odlučila oglasiti saopštenjem u kojem su iznijeli neke nove detalje o slučaju koji je podigao veliku prašinu.
“IBA je diskvalifikovala sportistkinje Lin Yu-ting i Imane Khelif s IBA Svjetskog bokserskog prvenstva za žene New Delhi 2023. godine. Diskvalifikacija je bila rezultat njihovog neuspjeha da ispune kriterijume prihvatljivosti za učestvovanje u ženskom takmičenju… Ova odluka, koja je donesena nakon detaljnog pregleda, je bila iznimno važna i nužna za održavanje pravednosti i najvećeg integriteta takmičenja”, poručili su.
IBA tvrdi da sportistkinje nisu bili podvrgnute ispitivanju testoterona:
“Važno je napomenuti da nisu bile podvrgnuti ispitivanju testosterona, već su bili podvrgnute zasebnom i priznatom testu, pri čemu pojedinosti ostaju povjerljive. Test je uvjerljivo pokazao da obje sportistkinje ne ispunjavaju potrebne kriterijume i utvrđeno je da imaju takmičarske prednosti u odnosu na druge takmičarke.
Diskvalifikacija se temeljila na dva testa obavljana na obje sportistkinje kako slijedi:
Test obavljen tokom IBA Svjetskog prvenstva u boksu za žene u Istanbulu 2022. godine
Test obavljen tokom IBA Svjetskog prvenstva u boksu za žene u New Delhiju 2023. godine.”
Tvrde kako se Yu-ting nije žalila na odluku, dok je Khelif povukla žalbu, tako da je njihova odluka postala pravno obvezujuća:
“Lin Yu-ting se nije žalila na odluku IBE-e, čime je odluka postala pravno obvezujuća. Imane Khelif se prvobitno žalila na odluku Sportskom aribtražnom sudu (CAS), ali je povukla žalbu tokom procesa, čime je odluka IBA-e postala pravno obvezujuća”.
Za kraj iz IBA-e su poslali vrlo jasnu poruku.
“Dok IBA ostaje predana osiguravanju poštenog takmičenja u svim našim događajima, izražavamo zabrinutost zbog nedosljedne primjene kriterijuma prihvatljivosti od strane drugih sportskih organizacija, uključujući one koje nadziru Olimpijske igre.
Različiti propisi Međunarodnog olimpijskog odbora o ovim pitanjima, u koje IBA nije uključena, pokreću ozbiljna pitanja o pravednosti takmičenja i sigurnosti sportista.”