Skandal u Britaniji: Nuklearnu podmornicu popravljali super lijepkom!?
Izvor: rt.rs
×
0
Podijeli
Foto: Screenshot
Oštećeni šrafovi na rashladnim cijevima nuklearnog reaktora su lijepljeni, umjesto da se zamijene, piše "San"
Dok Australija pretražuje rutu dugu 1.400 kilometara ne bi li našla "izgubljenu" radioaktivnu kapsulu od svega osam milimetara, Britanci nemaju vremena da se čude njihovom nemaru, budući da imaju veće probleme - njihove nuklearne podmornice popravljaju se super lijepkom!
Britanski ministar odbrane Ben Volas, navodno je pozvao na hitnu istragu nakon što je "San" otkrio da je rutinska inspekcija jedne od britanskih nuklearnih podmornica "Trident" pronašla dokaze o bizarnoj popravci.
Radnicima je, izgleda bilo muka da oštećene šrafove mijenjaju, pa su se tako navodno dosjetili da bi super lepak mogao im da posluži da zalijepe polomljene glave zavrtanja koji spajaju rashladne cijevi u nuklearnom reaktoru "HMS Vangard".
"San" navodi da je najmanje sedam vijaka koji su pričvršćivali izlolaciju na ovim cijevima koje sprečavaju topljenje reaktora (što se inače dogodilo tokom Černobiljske katastrofe), tretirano na ovaj način.
Potencijalno katastrofalne popravke primjećene su tek ranije ovog mjeseca kada se jedan od vijaka, potpuno očekivano, raspao tokom rutinske provere uoči zakazanog prvog paljenja reaktora pri maksimalnoj snazi.