Foto: NN
U naredne četiri godine moramo povećati ulaganje u privredu, ali obezbijediti i novac i podsticaje za ljude koji žive na selu i koji svojim proizvodima hrane veći dio Banjaluke. Takođe, jedna od ključnih stvari će biti i smanjivanja broja zaposlenih, kao i pametnije trošenje novca od poreskih obveznika.
Poručio je ovo Slobodan Stanarević predsjednik Gradskog odbora DEMOS-a Banjaluka i nosilac liste za odbornike u ovom gradu. U razgovoru za naš portal pričao je o tome šta su njegovi planovi u narednom periodu i kako pametnije ulagati novac i time doći do boljeg položaja što većeg broja stanovnika.
CAFE.BA: Izborna kampanja je pri kraju, a ovo su prvi izbori na koje izlazi DEMOS. Da li je GO DEMOS Banjaluka spreman za ove izbore?
STANAREVIĆ: Mi smo spremni bili i ranije i odgovaralo nam je i da su izbori održani u oktobru, jer me je bio strah da ne uđemo u još goru situaciju sa korona virusom. Odradili smo sve što treba i što smo zamislili. Ovo nama jesu prvi, ali i najvažniji izbori. Kako nam sada bude, biće nam zavjeka. Sa ovim izborima trebamo napraviti dobar preduslov za opšte izbore za poslaničke mandate, a nema nijedan razlog da to tako i ne bude.
CAFE.BA: Kakva su Vam očekivanja od ovih izbora?
STANAREVIĆ: DEMOS Banjaluka će ostvariti veoma dobar rezultat, a to mogu reći iz razloga što nam je lista tako koncipirana da imamo iskusne ljude koji su ranije bili kandidati, ali i imamo i mlade i ambiciozne kandidate kojima je ovo prvi put da su na listi. Mi ćemo biti lista koja će najviše puta tući svoju bazu, mi u našoj bazi imamo 2.200 članova, a očekujemo da u nedjelju dobijemo podršku od oko 10.000 građana. Nakon što se završe izbori, sredi nam povećanja broja članova i pripreme za izbore koji će biti za dvije godine.
CAFE.BA Ranije ste najavljivali da ćete ostati druga stranka po jačini u vladajućoj koaliciji. Mislite li da to možete ispuniti?
STANAREVIĆ: Nadamo se da ćemo ostati druga stranka u koaliciji i ne znam za što to ne bi ispunili. Mi nismo stranka koja se bavi prozivanjem drugih, nismo prezahtjevni, nemamo ambicije da se borimo za fotelje. Ono što se dogovorimo u koaliciji, poslije izbora biće sigurno ispoštovano i mogu da se pohvalim i kažem da DEMOS ima veoma stručne ljude. Ako vam treba načelnik prostornog uređena to će biti magistrar građevine, ako vam treba načelnik boračke to će biti general Vojske Republike Srpske. Na svakoj funkciji će biti čovjek koji je kompentan da to bude. Predsjednik stranke Nedeljko Čubrilović ima taj stav da funkcije ne mogu dobiti ljudi koji su završili privatne fakultete, jer struka mora biti ispred svega.
CAFE.BA: Zbog korone virusa, ovi izbori se mnogo razlikuju od svih ranijih. Da li je u ovim uslovima bilo teže voditi kampanju?
STANAREVIĆ: Naravno, ova situacija je svima poremetila prve planove oko kampanje i ja sam bio žrtva ove opake bolesti. Korona je uticala na to da sada nismo mogli organizovati veće skupove na kojima bi bilo više ljudi, nego smo morali imati dosta manjih skupova, što je dovelo do velike iscrpljenosti i mene kao nosioca liste, ali i svih kandidata za odbornike. Radili smo koliko su mjere dozvoljavale i mislim da smo odradili dobar posao i došli smo do većeg broja naših birača. Ova bolest je posebno uticala na SNSD kao stranku sa najvećim brojem članova, a koji su morali mnogo više raditi, a pogotovo njihov kandidat za gradonačelnika Banjaluke Igor Radojičić.
CAFE.BA: Protekle četiri godine ste bili načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje. Kako ste zadovoljni sa tim periodom, smatrate li da ste doprinijeli razvoju Banjaluke?
STANAREVIĆ: Odjeljenje za prostorno uređene je odjeljenje koje pravi prihode. Mi smo imali budžet od 200-300 hiljada maraka, u odnosu na neka Odjeljenja koja imaju milionske. Za moj mandat ovo odjeljenje je napravilo preko 55 miliona prihoda, a to znači napravili smo više od svih kredita koji su podignuti. Od tih 55 miliona, napravljeni su svi vrtići, ulice, mostovi i seoski putevi. Volim reći, da ono što mi zaradimo, da druga odjeljenja troše. Ja sam ponosan na to, ponosan sam na cijelo odjeljenje jer smo napravili rekordne prihode. Osim toga, napravili smo i neke inovacije, kao što jednošalterski sistem, a što je dovelo do ubrzanog dobijanja dozvola. Još tu ima stvari koje će biti uskoro završene, jer nas je trenutno spriječila ova situacija sa koronom. Treća stvar nismo imali skupština, da nije bilo toga sada bi imali usvojen urbanistički plan nakon 45 godina. Na sledećoj skupštini će ići nacrt plana i zatim usvajanje. Prema našim planovima, u maju bi trebali da imamo usvojen urbanistički plan, što je za naše Odjeljenje kapitalna investicija i pomak.
CAFE.BA: Kada budete izabrani, koji će biti vaši prvi koraci za koje ćete se zalagati?
STANAREVIĆ: Volim se kritički osvrnuti na sve šta je urađeno, ja nisam neko ko samo hvali. Ja sam načelnik u Gradskoj upravi, al ima tu stvari koji se meni ne sviđaju i to nema veze sa politikom ili stranačkim pričama. Prvo bih ukinuo Gradsku razvojnu agenciju. Ta agencija troši oko milion maraka samo na plate, a nema pomaka. Dio tih radnika bih prebacio u tim Gradskog menadžera. Našem gradu je puno bitniji Gradski menadžer, nego Gradski arhitekta. Arhitetka je neko ko daje neku viziju razvoja grada, ali ono što je bitno Gradski menadžer je neko ko bi trebao to sve da organizuje, a prvo da gradonačelniku olakša posao. Zatim, treba poboljšati rad Gradske uprave i da se birokratije svede na minimum. Nedopustivo je da iz jednog u drugo odjeljenje neki papir putuje tri dana, a kancelarije su udaljene svega 20 metara.
CAFE.BA: Sve češće su čuju poruke da treba podržati sela i ljude koji su ostali u njima i koje se bave proizvodnjom hrane. Smatrate li da se u Banjaluci na ovom polju, može više uraditi?
STANAREVIĆ: Između ostalog zalagaću se da se Centar za razvoj sela, bavi selom. Nemam ništa protiv jezera na Manjači, ili protiv Krajiške kuće, šta više smatramo da su to sve dobri projekti. Ali ono što je osnovna bit centra za razvoj sela je poljoprivreda. Apel Evrope je da se ulaže u poljoprivredu. Porazna mi je činjenica da potrošimo dva miliona maraka na plate, treba to drugačije raspodjeliti i da više ulažemo u poljoprivredu. Tim ljudima koji ostaju na selu i koji hrane dio Banjaluke, moramo dati olakšice, podsticaje i ako treba da im mašine nabavljamo. Skoro smo imali akciju podjele sjemena, a to je nešto što treba da bude stalno. Zatim, treba ukinuti i zanimanje sekretara mjesne zajednice, jer njima na platu godišnje damo 1,2 miliona maraka, a posao im je samo da nose ključ. Imamo 50 mjesnih zajednica i samo na osnovu njihovih plata, svaka mjesna zajednica bi mogla dobiti po 20.000 za neki projekat.
CAFE.BA: Mnogi smatraju da u Gradskoj upravi Banjaluka ima previše zaposlenih i da to treba smanjiti. Slažete li se sa takvim tvrdnjama?
STANAREVIĆ: Slažem se da ima viška zaposlenih i da trebamo što prije reagovati kako bi ti ispravili. Kada kažem smanjenje administracije, tu ne mislilm da ćemo ljudima dati otkaz. Ideja je da napravimo sistem koji će u veoma brzom roku početi davati rezultate, tu mislim da ako dva radnika odu u penziju da se zaposli jedan novi. To je proces koji će trajati i do 20 godina, ali tada ćemo imati realnu sliku administracije koja je potrebna ovom gradu. I u mom, kao i u svim odjeljenjima, imamo ljude koji su tu došli partijski i koji ništa ne rade. Tome moramo stati na kraj.
CAFE.BA: Koji su još Vaši planovi ukoliko osvojite mandat?
STANAREVIĆ: Ono za šta se mislim zalagati je i rekonstrukcija rada „Akvane“. Mislim da je Gradski olimpijski bazen treba biti na budžetu i imati podsticaje, a da se on razdvoji od „Akvane“ koja bi trebala da ide na koncesiju. „Staklenac“ je već uzeo privatnik i funkcioniše ekstra, tako treba uraditi i sa „Akvanom“. Naravno, onaj privatnik koji bi to uzeo morao bi se obavezati da će sačuvati radnike. Razumijem da je teško da ona radi van sezone, ali tu se mogu ubaciti i neka druge aktivnosti, kao na primjer da tu zimi imamo veliko klizalište. Svakako i Grad bi pomagao da to što bolje funkcioniše.
CAFE.BA: Dosta se priča i o tome kako povećati broj zaposlenih i otvoriti novi firme u Banjaluci. Da li je to realno u ovom vremenu?
STANAREVIĆ: Moramo pratiti situaciju sa koronom i dati svoj maksimum da pokrenemo privredu. Grad ne pravi fabrike, ali pravi ambijent da se prave fabrike. Mislim da je ambijent sada dobar, jer imamo poslovne zone gdje je besplatna građevinska dozvola. Trebamo otvarati i nove zone i uključiti ljude da dovedu ovde fabrike koje bi i narodu i gradu, ali i investitoru, ostvarili neki dobit.
CAFE.BA: Kada je u pitanju energetska efikasnosti povećanje zelenih površina u Banjaluci, da li se tu nešto može uraditi?
STANAREVIĆ: Imam i ideju da se obezbijedi subvencija za one koji bi odlučili da prave zelene krovove na zgradama, ali naravno ne mislim da ih ofarbaju u zeleno nego da urade kako treba. Svakom investitoru koji bi se odlučio na to, trebalo bi da mu grad obezbijedi za pet odsto smanjenje takse za uređenje i rentu. Ta investicija nije toliko skupa, a dobili bi mnogo. Dobili bi više zelenih površina, ti stanari zgrade bi na krovu imali jedno igralište gdje bi dovodili djecu, a svakako bi se nešto napravilo i za odrasle. Takođe, to bi doprinijeli energetskoj efikasnosti kojoj sada teži cijela evropa. Međutim, i ova ideja zavisi od stanja sa koronom, jer evidentno da će se korona odraziti na sve. Već sad imamo manje prihode nego prošle godine.
CAFE.BA: Neki od kandidata obećavaju mnogo tokom ove izborne kampanje. Priča se o besplatnim udžbenicima, kartama za autobus, novim objektima i slično. Da li je to realno?
STANAREVIĆ: Sramna je činjenica da 80 odsto kandidata nema pojma kako funkcionište grad, a 95 odsto ih samo priča o trošenju. Niko nije napisao ili rekao kako će zaraditi novac. Oni ne razumiju da je Gradska uprava preduzeće i direktor je sada Igor Radojičić. On mora da zaradi da bi se nešto potrošilo. Pričaju da će praviti parkove, bolnice i slično, niko ne pita od čega će to napraviti. Da bi napravili park, mora se izgraditi pet zgrada. Od čega ćemo obezbijediti besplatne udžbenike i prevoz. Slažem se da i studenti i đaci sa sela imaju besplatan prevoz, ali onda negdje drugo trebamo nešto uraditi da bi došli do tog novca. Svi misle da je ovo bunar iz kojeg se grabi novac, ali treba nešto uraditi kako bi se bunar i napunio. Kad budu kandidati počeli misliti kako se puni budžet, onda će nam biti lakše.
CAFE.BA: Jedan od Vaših izbornih slogana je „Jedan je Bobi“. Šta je to što Vas činiji od drugačijim od drugih kandidata?
STANAREVIĆ: Ako neko prati moj rad, onda zna da sam ja čovjek koji se ne libi reći nešto ni vlasti ni opoziciji. Vodim neku politku kompromisa, al na način da ću raditi i na svoju štetu, ako bih tako pomogao drugima. Uvijek ću se povući da pomognem drugima, jer se ta moralna satisfakcija ne može platiti. Ne bavim se nikada napadima na druge, jer dizanje sebe tako što će se neko drugi blatiti je užasna stvar. Bobija se može vidjeti i u kafani i u pozorištu, i na fudbalskom terenu, ali i tamo gdje ne očekuješ da ga vidiš. Čovjek sam iz grada i privrede, 13 godina sam radio u „Integralu“ i tamo sam bio direktor pet godina. Tako da sam baždiran na sve, znam i šta znači raditi i prihodovati, kao i pomogati drugima. Veliki sam humanitarac. Kada nekom pomognemo i to objavim, postavlja se pitanje zašto sam to uradio. Ja to radim upravo da neko drugi vidi i da ga probudim da i on pomogne.
CAFE.BA: Za kraj, koja je Vaša poruka biračima?
STANAREVIĆ:
Prvo bih poručio glasačima da u nedjelju izađu na izbore i da paze na svoje
zdravlje zbog trenutne epidemiološke situacije. Zatim želim reći, da kandidat
za gradonačelnika Banjaluke Igor Radojičići ima našu punu podrušku. Poznajem i
njegovog protukandidata Draška Stanivukovića i jednostavno, ne znam nijedan
način kako bih njih dvojicu uporedio. U ovom slučaju Draško bi samo sa tatinog
prešao na budžet grada, međutim Radojičić je čovjek koji zna kako se radi ovaj
posao i radi ga veoma dobro. Zbog toga i ima našu podršku.
Naravno, pozivam i sve birače da daju podršku DEMOS-u, jer imamo jako
kvalitetnu listu i sigurno ćemo opravdati njihovo povjerenje. I za kraj bih
poručio Glasaj, ne talasaj!