Foto: avaz/AP
Ruska zračna baza Hmejmim u Siriji bila je meta napada u kojem su stradala dva ruska vojnika u pucnjavi s grupom napadača. Tri napadača su također ubijena. Prema ruskim izvorima, vjeruje se da su napadači bili uzbekistanski borci povezani s grupom Hayat Tahrir al-Sham (HTS).
Sirijski zvaničnik izjavio je za britanski Independent da još nije potvrđeno da li su dvije osobe ubijene u bazi bili ruski vojnici ili ugovorni radnici.
Napad na bazu
Sirijska opservatorija za ljudska prava, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, izvijestila je da su u napadu poginule najmanje tri osobe, ali nije mogla utvrditi da li su to bili napadači ili pripadnici ruskih snaga. Navodi se da su napadači vjerovatno strani borci povezani s novim sirijskim odbrambenim snagama.
Vladin zvaničnik izjavio je da su dvojica ubijenih militanata bili strani državljani koji su radili kao vojni instruktori na mornaričkom koledžu za obuku pripadnika nove vladine vojske. Dodao je da su djelovali samostalno u napadu na bazu i da nisu bili zvanično povezani s bilo kojom frakcijom.
Nova sirijska vlada, koja nastoji izgraditi diplomatske odnose, suočava se s pritiscima Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja da se obračuna sa stranim islamističkim borcima koji su se pridružili oružanoj opoziciji protiv Asada, a koji se često smatraju ekstremnijim od svojih sirijskih kolega.
Lokalni aktivista izvijestio je da je čuo sukobe u području oko baze, uključujući pucnjavu i granatiranje. Video-snimci objavljeni na društvenim mrežama pokazuju dim koji se uzdiže iza jedne zgrade u bazi, uz zvuke pucnjeva.
Ruska uloga u Siriji
Bivši sirijski predsjednik Bašar al-Asad, svrgnut u brzom napredovanju pobunjenika u decembru, bio je bliski saveznik Rusije. Moskovska taktika spaljene zemlje u podršci Asadu svojevremeno je preokrenula tok građanskog rata u Siriji, a nakon svrgavanja, Asad je dobio azil u Rusiji. Ipak, bivši pobunjenici koji vode prelaznu vladu Sirije nakon Asadovog pada zadržali su odnose s Moskvom i nisu zahtijevali potpuni odlazak ruskih vojnih snaga iz baza u Siriji.
U martu, kada su sukobi između proasadovskih oružanih grupa i novih vladinih sigurnosnih snaga prerasli u sektaške napade na civile iz alavitske vjerske manjine kojoj Asad pripada, hiljade alavitskih civila potražilo je utočište u bazi Hmejmim, gdje su mnogi i ostali.
U utorak je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov javno osudio ono što je nazvao "etničkim čišćenjem" u Siriji, ali nije spomenuo napad na zračnu bazu.