Foto: CBBIH
BANJALUKA - Vlada Republike Srpske usvojila je na današnjoj sjednici prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o bankama RS.
Snježana Rudić, pomoćnik ministra finansija Republike Srpske rekla je novinarima da su osnovni razlozi za usvajanje zakona želja i namjera da se održi ekvivalencija Evropske komisije o usaglašenosti
"U EU se ovi propisi učestalo mijenjaju, tako da i mi to moramo.Razlozi su i u analizama koje smo radili i praksi banaka koje sprovode, u prvom redu zaštita korisnika usluga. Postoje određene loše prakse, te bi one mogle da prerastu u loše bankarske običaje. Došlo je do narušavanja osnovnog načela jednake vrijednosti davanja, postoje razni oblici nameta koje banke utvrđuju a nemaju svoje stvarno opravdanje. Izvršili smo umanjenje odluke o stopi adekvatnosti kapitala, i ona je na nivou od 12 odsto, a u EU je osam odsto, tako da predlažemo da u prvom koraku bude spuštena na 10 odsto i da to ne bude sa stupanjem zakona na snagu već sa datumom 31. decembra 2026. godine. Agencija za bankarstvo ima vrlo moćne alate i ima mogućnost da bilo kojoj banci može uvesti zahtjeve veće od onih minimalnih koji su zakonom propisani", navela je Rudićeva.
Dodala je da se izmjenama ovog zakona zabranjuju nameti i naknade banaka na štetu korisnika.
"Zabranjeno je banci da ugovara i korisniku obračunava naknade na ime opomene za kašnjenje korisnika u slučaju neispunjenja obaveza, po osnovu davanja ili vođenja referentne oznake ili drugog podatka koji banci omogućava identifikaciju pojedinačne obaveze ili korisnika (poziv na broj, broj kreditne partije i drugo). Takođe, zabranjuje da se obračunava naknada za izdavanje izvoda (potvrde) sa naznačenjem salda za uvid u stanje ili nakon svake promjene stanja računa, te za podizanje gotovine na bankomatu banke izdavaoca", istakla je Rudićeva.
Kada su u pitanju referentne kamatne stope koje su promjenjive, Rudićeva kaže da je potrebno zaštititi korisnike kredita.
"Banka koja mijenja kamatnu stopu ne smije davati stopu koju ranije nije dogovorila sa klijentom. Ako nije dogovorena, odrediće je Agencija za bankarstvo", pojasnila je Rudićeva.