Foto: srpskainfo.com

Zbog zanemarivanja od strane Parlamentarne skupštine BiH, Centralna izborna komisija dočekuje lokalne izbore sa starim sastavom, u kojem je mandat istekao predsjedniku i još četvorici članova, od kojih je jedan prije 5 godina stekao uslove za penziju.

Više od godinu dana priča se o stanju u CIK, isteklim mandatima i problemima koje bismo mogli imati ako u ovom sastavu budemo ušli u izbornu godinu. To se i desilo.

Tek juče održana je konstitutivna sjednica Komisije za izbor i imenovanje članova Centralne izborne komisije BiH, ali prijedloga još nema.

Tako su mandati sada istekli predsjedniku CIK Branku Petriću, te članovima Suadu Arnautoviću, Novaku Božičkoviću, Ahmetu Šantiću i Stjepanu Mikiću. Ovaj posljednji je, pored toga, odavno stekao uslove za penzionisanje, s obzirom na to da ima 70 godina i radni odnos trebao je da mu prestane prije 5 godina. To znači da mandati u aktuelnom sazivu CIK nisu istekli jedino Ireni Hadžiabdić i Vladi Rogiću.

Iako su u CIK BiH još ranije rekli da mandat članovima te institucije ne može isteći, te da se po sili Izbornog zakona on produžava u slučaju neimenovanja novih članova CIK, stručnjaci upozoravaju da CIK ne smije da bude zadnja rupa na svirali, jer zbog blokade Predstavničkog doma PSBiH, koja je trajala više od godinu, ovaj dom nije pokrenuo proceduru izbora novih članova, iako je to po zakonu morao da uradi.


Šehić: Izuzetak postaje pravilo

– Članovi CIK kojima je istekao mandat i dalje će biti članovi dok se ne izaberu novi ili se neki ne reizaberu. Ovo je predviđeno iz prostog razloga da se može produžiti ukoliko nekom od članova istekne mandat prije održavanja izbora na dva, tri mjeseca. Onda je nelogično mijenjati članove. Međutim, kod nas izuzetak postaje pravilo, jer imamo ljude kojima je mandat istekao prije godinu i po dana – objasnio je politički analitičar i bivši član Centralne izborne komisije BiH, Vehid Šehić.

Tvrdi da je isključiva odgovornost na Predstavničkom domu parlamenta BiH, jer oni imaju svoje obaveze prema Izbornom zakonu.

– Predstavnički dom 30 dana prije isteka mandata nekom od članova mora formirati komisiju – objasnio je Šehić.

Kaže da se nameće još jedno pitanje koje bi moglo biti problem, a to je – koja tri člana iz CIK će biti u komisiji kada je od 7 članova petorici mandat već istekao!?

– Ostala su samo dva člana, a neprihvatljivo je da se u tu komisiju imenuje neko kome je mandat već istekao. I to bi oni riješili, ali ne smije se odugovlačiti. Postoji mogućnost da oni izaberu nove članove tamo negdje u julu, ali je izborni proces specifičan. Možete vi biti pravnik, ali ako nikada niste bili u tim procesima i direktno implementirali zakon, treba vremena da čovjek sve savlada – objasnio je Šehić.


Reprezentacija

Do isteka mandata petorici od sedmoro članova CIK prvobitno su dovele blokade u PS BiH, tokom prošle godine. Međutim, komisija je formirana, ali za sada nema pomaka, jer je tek juče održana konstitutivna sjednica pomenute komisije.

Poslanica PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Mira Pekić, kaže da parlament do sada na dnevnom redu nije imao imenovanje članova CIK.

– Odgovornost jeste na Parlamentu, ali na većini, na samoproglašenim reprezentacijama koje su vrlo brzo imenovale svoje članove kolegijuma, komisija i delegacija, što pokazuje da je CIK najmanja briga, odnosno da je funkcija CIK-a sa ovakvim izbornim zakonom svedena na puku formalnost – smatra Pekićeva.

Dodaje da je neodgovorno prema građanima i samoj instituciji CIK to što su ovakve stvari na čekanju zbog nekih unutrašnjih dogovora i traženja „podobnih kandidata“.

– To je još jedan od apsurda našeg zakona. Vjerovatno Izborna komisija ima razlog zašto oni treba da ostanu, ali nije ozbiljno. S obzirom da se izbor članova CIK ne može obaviti nakon raspisivanja izbora, mislim da ćemo lokalne izbore dočekati sa ovim sastavom – ocijenila je Pekićeva.


Medmedović: Nismo uradili svoj dio posla

Da je Parlament trebao da odradi svoj dio posla saglasan je i poslanik SDA u PS BiH, Šemsudin Mehmedović.

– Tačno je da nismo uradili svoj dio posla. Parlament jeste odgovoran, jer on bira i sprovodi proceduru. Očekujem da se ta procedura završi do donošenja odluke o lokalnim izborima, ali ako uzmemo u obzir sve ove blokade i opstrukcije unutar PS BiH, nisam baš optimista da ćemo završiti do maja – rekao je Mehmedović.

Iz Centralne izborne komisije nismo dobili odgovore na naš upit, ali je iz ove komisije prije mjesec dana saopšteno da se novi članovi ne biraju dok ne završi izborni proces, čak i ako im je istekao mandat.

– Još traje izborni period u BiH, jer nisu u potpunosti završeni posebni izbori, odnosno nije okončan izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH. Samim tim, nisu se stekli uslovi za imenovanje novih članova – rečeno je medijima u CIK.


Nepoštivanje zakona

Šehić tvrdi da CIK nije jedinstven slučaj. Tvrdi da su mandati istekli i mnogim ljudima na značajnim rukovodećim funkcijama u agencijama BiH, ali o tome niko ne vodi računa.

– To je naš problem. Imamo zakone, imamo jasne procedure, ali niko ih ne poštuje, jer nema posljedica za probijanje zakonom postavljenih rokova. Mi smo poznati po tome da jesmo prava država, ali nemamo vladavinu prava iz prostog razloga što se ne poštuju zakoni, a pogotovo ih ne poštuju oni u zakonodavnoj vlasti – zaključio je Šehić.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )