Foto: pixabay

Čovjek mora da se prilagođava onome što jeste i naviku da novogodišnju noć proslavljamo na zabavama u društvu, lakše ćemo zamijeniti uz svoju čaroliju, kažu psiholozi.

Bliži se vrijeme praznika, ali kao da ovoga puta svi jedva čekamo da se ova 2020. godina završi i uglavnom imamo istu želju - da nam se vrate naši uobičajeni životi. 

Bojana Škorc, psiholog ukazuje da se jedan dio nas nije prilagodio i da sve vrijeme čeka da se situacija stabilizuje izgubivši silno vrijeme da se nešto desi. 

"Čovjek mora da se prilagođava onome što jeste i sada je svima jasno da situacija ni u 2021. neće biti mnogo drugačija, biće blaža, biće lakša, ali možemo očekivati istu vrstu problema i istu vrstu stresa", kaže Bojana Škorc.  

Mnogi kažu da nemaju osjećaj da je Nova godina, da je praznik.  A, sa druge strane imali smo  potrošačku groznicu, gužvu...

"Nova godina je praznik onako kako ga ko shvati. Onaj kome je to porodični praznik, on će uložiti u njegovanje te atmofre, a onaj ko voli da luduje pokušaće da izađe, prosto se čovjek ne može savladati, to je njegova želja", navodi psihološkinja.

Ono što je veoma važno, ističe, jeste da znamo da je suviše bila velika cijena onoga što smo već platili.

Prema njenim riječima, trebalo bi Novi godinu iskoristiti za, kako kaže, neku vrstu lične čarolije, neku vrstu iskoraka, promjene.

"Igrajmo se sa djecom više, njegujmo odnose sa ukućanima više. Ono što smo željeli da promijenimo, a nismo uspjeli, ne moramo grandiozno, možemo po malo", kaže Bojan Škorc.

Kako je objasnila, mi živimo u nekakvim stanovima, kućama, ljudskim mrežama i veoma često razmišljamo grandiozno, umjesto da razmišljamo konkretno o životnim okolnostima, a nije teško.

Mladi puni nade i planova 

"Kada se čovjek osvrne, kad pogleda oko sebe male stvari, jednostavne stvari su one koje više mijenja, nego očekivanje neke grandiozne promjene u 2021. godini", napominje Bojana.

Kaže da često razgovara sa mladim ljudima koji su puni nade i da je za njih pravljenje plana u 2021. godina nešto što ih obuzima.

Međutim, ukazuje, ono što je opasno sa tim planovima jeste ako ih ne pravimo računajući srce nego samo mozak.

Opasni planovi su, ističe, oni koji su efikasni, koji idu na uspjeh, ali i oni grandiozni planovi. 

"Ako vam mlad čovjek kaže ja u 2021. želim da promijenim svijet, vi znate da će on ostati razočaran, ali ako vi njemu pomognete da razumije da je promjena svijeta dobra ideja, prema kojoj treba ići, ali se živi u malim koracima, to može pomoći", zaključila Bojana Škorc.  

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )