Tramp za propast banaka krivi Bajdenovu politiku: Biće gore nego 1929.
Izvor: rt.rs
×
0
Podijeli
Foto: Telegram
"Imaćemo veliku depresiju daleko veću i moćniju od one 1929, a dokaz za to je što su banke već počele da propadaju", istakao je bivši predsjednik SAD.
Komentarišući bankrot američke "Silikon veli bank" (SVB), bivši lider SAD Donald Tramp je za pomenuti krah optužio ekonomsku politiku predsjednika Džozefa Bajdena, dodajući da su na vidiku novi finansijski kolapsi.
"Sa onim što se dešava u našoj ekonomiji i prijedlozima iz najvećeg i najglupljeg povećanja poreza u istoriji SAD, pa puta pet, Džo Bajden će ostati upamćen kao Herbert Huver modernih dana (Huver je bio predsjednik SAD u vrijeme Velike depresije)", naveo je Tramp na svojoj društvenoj mreži "Trut sošl", a prenio "Njuzvik".
"Imaćemo veliku depresiju daleko veću i moćniju od one 1929, a dokaz za to je što su banke već počele da propadaju!!!", dodao je bivši predsjednik.
Prethodno je Trampov tim izdao saopštenje za "Foks njuz didžital" u kojem je takođe iznijeta tvrdnja da je kolaps SVB izazvala demokratska politika.
"Demokrate koje su van kontrole i Bajdenova administracija nastavili su da patetično krive predsjednika Bajdena za njihove propuste plasiranjem očajničkih laži poput onih o kineskim špijunskim balonima, iskakanju voza u Ist Palestajnu, a sada o kolapsu SVB", izjavio je Trampov portparol Stiven Čang.
"Ovo nije ništa drugo do tužan pokušaj da se javnosti zamažu oči kako bi se izbjegla odgovornost", rekao je Čang i dodao da je "činjenica da je Bajden vodio katastrofalnu ekonomiju koja je opustošila obične Amerikance i izazvala bijedu širom zemlje ".
Od kolapsa SVB mnogi su tvrdili da je sve dugoročna posljedica zakona koji je Tramp potpisao 2018. a kojim su ukinuti propisi za srednje i regionalne banke, kao što je SVB. Zakon je omogućio bankama sa imovinom većom od 250 milijardi dolara da izbjegnu obavezni nadzor Federalnih rezervi koje su provjeravale njihovu stabilnost, u odnosu na prethodni limit od 50 milijardi dolara imovine, koji je postavljen nakon Velike depresije.
Velika depresija označava period svjetske ekonomske krize koja je počela 1928. u SAD i trajala do 1939. godine. Bila je to najduža i najoštrija kriza koja je pogodila industrijalizovani Zapad.