Foto: Tanjug/AP
BERLIN - Iako je gotovo izvjesno da će konzervativci predvođeni Fridrihom Mercom preuzeti vlast u Njemačkoj, ključno pitanje je sa kim će oni formirati koaliciju.
Njemački politički sistem gotovo uvijek zahtijeva formiranje koalicija, što znači da će oblik buduće vlade zavisiti od rezultata manjih partija na izborima. Vanredni parlamentarni izbori biće održani 23. februara.
Izborna situacija
Prema anketama, Mercova konzervativna alijansa (CDU i bavarski CSU) vodi sa oko 30% glasova, dok je ekstremno desna Alternativa za Njemačku (AfD) na drugom mjestu sa nešto više od 20%. Ipak, ostale stranke odbijaju saradnju s AfD-om. Socijaldemokratska partija (SPD) i Zeleni očekuju oko 16% i 13%, respektivno.
Konzervativci se najviše plaše tročlane koalicije zbog mogućih sukoba, što se već pokazalo u prethodnoj vladi predvođenoj SPD-om, FDP-om i Zelenima, koja se raspala krajem prošle godine.
Opcije za koaliciju
VELIKA KOALICIJA
Velika koalicija konzervativaca i SPD-a je klasičan model u Njemačkoj i na nacionalnom nivou se primjenjivala četiri puta od 1949, uključujući tri mandata pod Angelom Merkel.
Međutim, Mercov pomak udesno otežava buduće kompromise sa SPD-om. Merc često koristi primjer Hesena, gdje je konzervativni premijer Boris Rajn uspješno pregovarao sa SPD-om kao fleksibilnijim partnerom u odnosu na Zelene.
SPD bi mogao da se prilagodi konzervativnim zahtjevima, posebno u vezi sa migracijama, što je ključni prioritet Merca.
Ipak, unutar SPD-a bi moglo doći do promjena u rukovodstvu, jer aktuelni njemački kancelar Olaf Šolc odbija da služi pod Mercovim vođstvom.
KOALICIJA SA ZELENIMA
Koalicija konzervativaca i Zelenih funkcioniše u tri njemačke pokrajine, ali bi bila presedan na nacionalnom nivou.
Iako se slažu oko spoljne politike i podrške Ukrajini, razlike u stavovima o migracijama su ogromne. Merc je obećao zatvaranje granica, dok Zeleni smatraju takve planove nelegalnim.
Pored toga, Markus Zeder, lider CSU-a, dugo odbacuje saradnju sa Zelenima. Ipak, Zeleni bi mogli poslužiti kao pregovarački adut konzervativcima u dogovorima sa SPD-om.
TROČLANA KOALICIJA
Ako manje stranke, poput FDP-a, Zelenih i ljevice, osvoje dovoljan broj glasova, mogla bi se formirati tročlana koalicija, što postaje sve češći scenario zbog fragmentacije političke scene.
Najvjerovatnija opcija bila bi "Njemačka koalicija" (CDU/CSU, SPD i FDP), dok je manje vjerovatna "Kenija koalicija" (CDU/CSU, SPD i Zeleni), prenosi Nova.
Međutim, ovi aranžmani su nepoželjni zbog potencijalnih sukoba unutar tako raznolikih saveza.