Foto: mondo.ba

U onu trećinu zaposlenih koji imaju platu veću od prosjeka već godinama spadaju zanatlije. Ne samo da su veće od prosječne, njihove zarade kreću su i do tri puta većeg iznosa od prosjeka. Neki od najtraženijih, mjesečno zarade i 3.000 evra. Infostud je istraživao šta diktira ovakve trendove na tržištu.

„Ono što je boljka našeg tržišta rada jeste što nam nedostaje zanatski sektor i možemo sada da izlistavamo cijelu listu zanimanja koja našoj zemlji nedostaju. Zanatlije, što se tiče zarade mogu da stanu rame uz rame sa programerima“, kaže za Forbes magazin Miloš Turinski sa platforme Infostud.

Kolike su zarade

Kada su ponuđene plate u pitanju, u prethodnoj godini najveća ponuđena plata bila je 3.000 evra za šefa kuhinje. „Imali smo oglas za vodoinstalatera gde se nudila početna plata od 2.000 evra, uz mogućnost stanovanja čak, ukoliko niste iz Beograda. Za električara, recimo, početna zarada ide od 150.000 dinara. Zatim, za buregdžiju oko 1.500 evra“, ističe Turinski.

U posljednjih nekoliko godina, ta zanimanja su deficitarna i zbog toga su toliko plaćena. Iako su plate iznad prosjeka u Srbiji ljudi se i dalje odlučuju da idu iz zemlje, dok kao glavnu stavku za odlazak i dalje navode finansije.

Nova generacija, nova pravila
Ono što menja tržište rada u Srbiji su mladi, posebno generacija Z, odnosno svi rođeni od 1996. do 2010. godine, koji i sada dolaze na tržište rada.

„Ono davno vrijeme, ukoliko nećeš ti da radiš ima njih još 20 na birou pa će neko doći da radi, davno je iza nas. I mislim da će to polako, sve više i više izumirati. Da će poslodavci jednostavno morati da mijenjaju svoj sistem rada… Oni traže da imaju fleksibilnost da bi mogli bolje da balansiraju između privatnog i poslovnog. A ono što ističu, zašto im je to bitno je da bi sačuvali svoje mentalno zdravlje“, kaže Turinski u intervjuu za Forbes magazin.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )