Foto: N1

Povodom Europskog dana borbe protiv melanoma, specijalistica dermatoverologije i vršiteljica dužnosti predstojnice Klinike za kožne i spolne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar dr. Marina Čović upozorila je u razgovoru za Fenu na zabrinjavajući porast broja oboljelih od melanoma, najagresivnijeg oblika raka kože.

Prema dostupnim podacima, godišnje se u Federaciji BiH dijagnosticira oko 250 novih slučajeva melanoma, a prosječno 12 slučajeva otkrije se tek u metastatskoj fazi, što je izrazito alarmantno – kazala je dr. Čović.

Naglasila je i kako nepostojanje centraliziranog registra oboljelih otežava praćenje trenda i pravovremenu reakciju zdravstvenog sustava.

Kampanja Euromelanoma 2025: Edukacija i rana dijagnostika
U borbi protiv melanoma, ove godine se provodi kampanja “Euromelanoma 2025”, koja uključuje niz aktivnosti u cilju edukacije i ranog otkrivanja bolesti.

– Glavni cilj kampanje je smanjenje broja oboljelih, pravovremeno liječenje i rana dijagnoza bolesti. Ključna poruka je prevencija, posebno zaštita kože od sunca i redoviti dermatološki pregledi – istaknula je dr. Čović.

Aktivnosti u okviru kampanje uključuju besplatne dermatološke preglede u zdravstvenim ustanovama i na javnim mjestima, distribuciju edukativnog materijala, kao i medijske kampanje usmjerene na podizanje svijesti.

– Samo kroz edukaciju, prevenciju i rano otkrivanje možemo značajno smanjiti broj oboljelih i poboljšati kvalitetu života onih koji su pogođeni ovom bolešću. Zato pozivam sve građane da se aktivno uključe i slijede stručne preporuke – poručila je.

Tako će se danas u Mostaru na platou ispred Mepas Malla obilježiti Europski dan melanoma u vremenu od 10 do 14 sati na način da će svi zainteresirani građani moći obaviti pregled.

ABCDE pravilo: Kako prepoznati sumnjive promjene

Dr. Čović je podsjetila na tzv. ABCDE pravilo kao jednostavan alat u samopregledu kože:

A – asimetrija (promjena nije simetrična),

B – border (rubovi) (nepravilni, loše ograničeni),

C – color (boja) (višebojne promjene: smeđa, crna, crvena...),

D – dijametar (promjene veće od 6 mm, iako mogu biti i manje),

E – evolucija (promjena izgleda, veličine, boje, pojava krvarenja).

Po njezinim riječima, važno je naglasiti da više znakova mora biti prisutno kako bi se neka promjena smatrala sumnjivom i zahtijevala daljnju obradu.

Rizične skupine i simptomi
Govoreći o faktorima rizika, dr. Čović ističe genetsku predispoziciju, svijetlu put, veliki broj madeža, opekline od sunca u djetinjstvu, prethodno dijagnosticirani melanom te imunokompromitiranost.

– Melanom se ne pojavljuje samo na koži, već i na sluznicama, noktima i u vlasištu. Simptomi uključuju promjene veličine i boje madeža, svrbež, krvarenje i pojavu novih pigmentacija, posebno ako izgledaju različito od ostalih – istaknula je.

Dr. Čović je poručila kako su rano otkrivanje i liječenje presudni u borbi protiv melanoma.

- Zato je ključno povećati razinu svijesti među građanima o simptomima, rizičnim faktorima i važnosti preventivnih pregleda- zaključila je.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )