Foto: srna
SARAJEVO - FBiH bilježi u posljednje četiri godine pad proizvodnje električne energije za čak 23 odsto, što je rezultat decenijskog nemara, krize u rudnicima i zastarjelih termoelektrana, ocjenjuju federalni stručnjaci i zvaničnici.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić rekao je da FBiH povremeno postaje neto uvoznik struje, a to je crveni alarm da se energetskim sektorom godinama upravljalo stihijski, neplanski i politički, a ne strateški.
Termoenergetski kapaciteti su u velikoj mjeri zastarjeli, termoblokovi, i kada su u pogonu, rade s manje od 70 posto kapaciteta, a termoelektranama nedostaje oko 1,5 miliona tona uglja godišnje, što dodatno ograničava njihovu učinkovitost, prenose federalni mediji.
Sedam rudnika koji posluju u okviru koncerna bilježe ukupne gubitke veće od 1,1 milijardu KM, dok dodatni izazov predstavlja i preveliko oslanjanje na hidroenergiju.
Najznačajniji potez FBiH je bio gašenje Rudnika mrkog uglja "Zenica".
Premijer FBiH Nermin Nikšić rekao je da je stanje koje je u "Elektroprivredi BiH" zatekla nova uprava bilo katastrofalno, te da je zatečeni dug od 140 miliona KM.
On je naveo da je proizvodnja uglja u rudnicima drastično pala, a uz tehnološku zastarjelost, dodatni uzrok je nepromišljeno i nestrateško preuzimanje svih rudnika od "Elektroprivrede BiH", što je dovelo do krize i u rudnicima i u "Elektroprivredi".
Nikšić je rekao da je Vlada FBiH prvi put, nakon 30 godina, održala tematsku sjednicu posvećenu energetici.
FBiH osigurala je kredit Svjetske banke od 72 miliona evra za pravednu energetsku tranziciju, a u saradnji s UNDP-om trenutno se izrađuje 11 strateških studija koje bi trebale poslužiti kao temelj za dalje planiranje i donošenje odluka u energetici, prenosi Srna.