Foto: pixabay
Stručnjaci naglašavaju da je najčešće riječ o impulsivnim i teško predvidivim reakcijama
Beograd je prije pet dana potresla serija tragičnih događaja – čak tri mlade osobe izvršile su samoubistvo. U srijedu u Batajnici, 16-godišnja M. M. objesila se u pomoćnom objektu svoje kuće u kojoj je živjela. Nesrećnu tinejdžerku je oko 18 sati, pronašla njena majka. Prema priči rođaka, ona je trenirala košarku i išla u gimnaziju, bila je odličan đak i dijete za primjer. Za sobom je ostavila nesrećne roditelje i dvije sestre.
Dva sata kasnije, oko 20 časova, u svojoj kući u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića, dvadesetpetodišnji Đ. Z, iz karabina je ispalio projektil sebi u glavu. Komšije koje su poznavale mladića izjavile su da je bio dobar momak, uvijek raspoložen, studirao je i često šetao psa u kraju.
Prema napisima medija, Đ. Z. je bio sin Branka Z. (35), ubijenog prije 19 godina. Ovo ubistvo dogodilo se u Ulici Vladimira Gaćinovića, kada su trojica napadača pucala na Branka Z. Oni su navodno došli u antikvarnicu sa namjerom da od Brankovog oca Miroslava iznude plaćanje reketa.
Treća tragedija desila se takođe u sredu kada je dvadesetogodišnja djevojka skočila sa krova zgrade u Knez Danilovoj 12 u Beogradu. Ona je pala na parkiran automobil i davala je znake života. Iako je brzo prevezena u Urgentni centar, kasnije je od zadobijenih povreda preminula u toj zdravstvenoj ustanovi.
Motivi za ova tri samoubistava nisu poznati, a policija istražuje sve slučajeve.
Stručnjaci kažu da je adolescencija posebno osjetljivo razdoblje života i odlikuju ga sklonost depresivnim stanjima, različiti poremećaji ponašanja, ali i autodestruktivnost.
Bilo koji oblik autodestrukcije kod mladih ljudi, najčešće nije usmjeren protiv života, već predstavlja pokušaj odbrane od nepodnošljivih unutrašnjih stanja ili osjećanja. Zato je pravovremeno javljanje za pomoć profesionalcima iz oblasti mentalnog zdravlja od ključnog značaja za prevenciju samoubistva kod mladih, smatraju psihijatri.
Stručnjaci naglašavaju da je samoubistvo u grupi mladih najčešće impulsivno, a samim tim i teško predvidivo.
Znaci upozorenja na koje roditelji, školska sredina i vršnjaci moraju da obrate pažnju su povlačenje u sebe, ćutljivost, napetost, različita rizična ponašanja.
Adolescenti su posebno osjetljiva grupa, s obzirom na to da u skladu sa svojim uzrastom i razvojnom fazom, dramatično doživljavaju ono što im se događa, teško podnose neuspjehe, odbacivanja, razdvajanja...