Foto: Pixabay

U moru loših vijesti za bh. ekonomiju ove godine, ipak ima jedna dobra, a ta je da je izvoz u dvije najveće ekonomije svijeta rastao u odnosu na prethodnu godinu.

Tako smo u Sjedinjene Američke Države i Kinu tokom ove godine plasirali više proizvoda za mnogo veći iznos nego u istom periodu prošle godine.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), u SAD su tokom 10 mjeseci ove godine izvezeni proizvodi u vrijednosti 192.566.744 KM, dok je u istom periodu prošle godine u ovu zemlju plasirana roba vrijedna 163.314.147 KM.

U Kinu su tokom ove godine izvezeni proizvodi za 44.240.874 KM, dok je u 10 mjeseci prošle godine otišla roba vrijedna 24.941.170 KM.

Sa druge strane, uvoz iz ove dvije države je manji u odnosu na prethodnu godinu.

Za 10 mjeseci ove godine iz Kine su došli proizvodi u vrijednosti 990.731.381 KM, a u istom periodu prošle godine uvoz je bio nešto veći i iznosio je 991.519.848 KM.

Iz Sjedinjenih Američkih Država je tokom ove godine došla roba za 183.164.130 KM, dok su u 10 mjeseci prošle godine stigli proizvodi u vrijednosti 215.448.155 KM.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, rekao je da je, nažalost, učešće pomenutih zemalja u obimu spoljnotrgovinske razmjene BiH, naročito u segmentu izvoza, statistički izrazito malo.

"Stoga ni ova povećanja ne ukazuju na neku dugoročnu pozitivnu tendenciju. Shodno geografskoj poziciji i pripadnosti regionalnim ekonomskim integracijama, za BiH je važno da privlači potencijalne investitore iz SAD i Kine, koje bi proizvodile u našoj zemlji za potrebe evropskog tržišta. Potencijal direktne trgovinske razmjene u kontekstu našeg izvoza na njihova tržišta nije veliki", naveo je Mlinarević.

Ekonomista Saša Stevanović kaže za "Nezavisne novine" da je informacija o rastu izvoza u zemlje koje nisu Evropa interesantan trend.

"Globalni ekonomski tokovi i trendovi pružaju nove šanse za naše izvoznike, za našu privredu, za naše preduzetnike, za naše građane. Već sada smo svjedoci da se Kina sprema za uvođenje drakonskih carina od strane SAD. Ekspanzivnom monetarnom politikom, paket od 1,4 hiljade milijardi dolara ekspanzivne fiskalne politike, što je oko 10% kineske ekonomije je jasan signal šta možemo očekivati i da nas čekaju mnoge šanse koje treba iskoristiti.

Naime, ekonomska agenda novoizabranog predsjednika SAD ukazuje na intenziviranje trgovinskih ratova i uvođenje novih carinskih stopa. Svaki uvoznik u SAD u narednom periodu biće obuhvaćen nekim vidom carine. Agenda novoizabranog predsjednika SAD je smanjiti platnobilansni deficit američke ekonomije. Za Evropu su najavljene carine koje će iznositi 20%, za Kinu do 60%. Mnogi veliki Evropski izvoznici i do trećine svojih plasmana imaju na tržište SAD. Jedan od primjera je Njemački "Volskwagen", gdje SAD predstavljaju strateško tržište za ovu kompaniju. Neki kritični proizvodi, poput proizvoda visoke tehnologije, biće obuhvaćeni i većim carinama prije svega proizvodi iz Kine. Najavljeno je donošenje niza akata koji će ograničiti investicije SAD u Kinu", istakao je Stevanović.

Dodao je da će sve ovo napraviti dramatične promjene u globalnim tokovima robe i kapitala.

"S obzirom na to da mi nismo Evropa u ekonomskom smislu, da mi nismo ni Kina, da smo mi pogranično tržište Evrope, realno je očekivati da jedan dio ovog novog ekonomskog preslagivanja na globalnom nivou bude u našu korist. To, prije svega, zavisi od nas i od toga kakve poruke šaljemo stranim investitorima, trenutnim i budućim", zaključio je Stevanović.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )