Foto: pixabay
Ostvarenje klimatskih ciljeva zapinje, a između ostalog, u posljednje je vrijeme usporio prelazak na električna vozila.
Socijaldemokrati u Njemačkoj smislili su kako odgovoriti na taj problem sistemom podsticaja.
Predložili su da se građane koji su spremni odbaciti svoj automobil s motorom na unutrašnje sagorijevanje dodijeli bonus od 6.000 eura. Kupe li polovno električno vozilo (EV), dobili bi nagradu od 3.000 eura, prenosi Forbes.
Bonus je osmišljen kako bi pomogao u premošćivanju jedne od glavnih prepreka koje potrošače sprječavaju u kupnji električnih vozila – cijene.
Uprkos padu cijena baterija i sve većem broju pristupačnijih EV modela na tržištu, cijena električnog automobila i dalje mnoge odbija od kupovine.
Taj je prijedlog izazvao protivljenje Njemačkog udruženja industrije energije i vode (BDEW) u kojoj tvrde da je SPD ciljao na pogrešan problem.
Iz udruženja pozivaju vladu da stavi kao prioritet proširiti infrastrukturu za punjenje.
Oni tvrde da će bez značajnijeg povećanja broja punionica, kako u urbanim, tako i u ruralnim područjima, usvajanje električnih vozila biti sporo, bez obzira na financijske podsticaje. Strah da neće moći napuniti automobil potrošače zabrinjava više od cijene EV-a, smatraju oni.
Član stranke Zelenih Mihael Miler slaže se: "Ne možemo podstaći potrošače na kupovinu električnih automobila ako ne mogu pronaći mjesto za punjenje. Prioritet bi trebao biti izgradnja robusne i dostupne mreže stanica za punjenje, posebno u ruralnim područjima", rekao je.
Zagovornici bonusa smatraju kako bi takva mjera mogla poslužiti kao prijeko potreban financijski podsticaj vitalno važnoj njemačkoj automobilskoj industriji.
Glavni sekretar SPD-a Kevin Kihnert vjeruje da shema ima potencijal povećati pristupačnost malih električnih automobila i ojačati poziciju Njemačke kao međunarodnog automobilskog središta.
Jorg Hofman, iz IG Metalla, najvećeg njemačkog industrijskog sindikata, vidi bonus kao nužan korak za podsticanje potražnje za električnim vozilima i, što je najvažnije, zaštitu radnih mjesta u automobilskoj industriji.
"Ovaj bonus za otpad nije samo ekološka inicijativa. To je industrijska politika koja osigurava da Njemačka ostane konkurentna u globalnom automobilskom sektoru", istakao je.
S obzirom na to da prijevoz čini oko 20 posto njemačkih emisija stakleničkih plinova, podsticanje bržeg prelaza na električna vozila pomoglo bi zemlji da do 2045. dostigne svoj cilj nulte emisije.
Martin Kaizer, izvršni direktor njemačkog Greenpeacea, istakao je ekološke prednosti SPD-ova plana i predložio dvosmjerni pristup rješavanju problema, prenosi Raport.ba.
"Njemački saobraćajni sektor još uvijek zaostaje u smanjenju emisija, a zamjena starih dizelskih i benzinskih automobila električnim ključna je za ispunjavanje naših klimatskih obaveza".
Kaizer je dodao da, iako je infrastruktura za punjenje vitalna, nema razloga da ne slijedimo obje strategije istovremeno, dodajući: "Možemo i trebamo činiti oboje — proširiti mrežu za punjenje i podstaći potrošače da pređu na električna vozila".